Meyveler damarlarımızın sağlığını koruyor

Her gün yiyeceğimiz C vitamini, çinko ve flavonoid yönünden zengin bir kâse karışık meyve salatası, vücudumuzun otoyolları olan damarların sağlığını korumanın yegâne anahtarıdır.

C vitamini, çinko ve flavonoid içerikli meyveler, kılcal damarları koruyarak çatlamaları önlüyor ve dolaşımı hızlandırıyor.

Uzun süre ayakta kaldıktan sonra ayaklarınızda şişlik mi hissediyorsunuz? Akşamları bacaklarınız mı ağrıyor? Bacaklarınızda hiç de estetik olmayan morumsu lekeler mi oluştu? Nedeni kılcal damarlardaki çatlaklar…

Çok ince bir yapıya sahip olan kılcal damarlar yeterince beslenmediği zaman çatlıyor ve kan dolaşımını yavaşlatıyor. İleriki vakalarda ise ciddi bir sistem hastalığına dönüşüp bacaklarda varislere ve şiddetli ağrılara yol açıyor.

Damar, kas ve cilt

Kanın tüm vücudu sistemli bir şekilde dolaşması için damar, kas ve cilt üçlüsü kusursuz bir uyumla çalışmalı. Yerçekimi kuvvetine uyum sağlamak için kanın aşağıdan (ayak tabanından) yukarıya yani kalbe doğru hızla pompalanması gerekiyor. Bu sistemin düzenli işlemesi, yediğimiz besinlere bağlı. Yani damar dostu meyve ve yiyecekler, damar sağlığını da beraberinde getiriyor.

Nasıl beslenelim?

C vitamini, flavonoid, çinko içeren meyveler ve diğer besinler damarları güçlendiriyor. Potasyum, Omega-3 ve Omega-6 adlı maddeler de damarlara yararlı. Ancak doğadaki hiçbir besin bu maddeleri tek başına içermediği için, uzmanlar her gün bir kâse karışık meyve salatası yenilmesini öneriyor. İşte damar dostu vitamin ve mineraller…

C vitamini

Hemen tüm meyvelerde bulunan C vitamini aynı zamanda antioksidan özellik de taşıyor. Soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruyucu etkilerinin yanı sıra damarları koruyucu ve damar içi elastikiyetini düzenleyici özellikler içeriyor.

Ayrıca kolajen üretimini uyararak hücrelerde yağ oluşumunu yavaşlatıyor. C vitamini yetersizliği damarların çatlamasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle kivi, portakal, greyfurt ve limonu sofranızdan eksik etmeyin.

C vitamini ile birlikte A ve E gibi antioksidan vitaminler içeren kırmızıbiber ise damar sağlığı ve kan dolaşımının işlevinde aktif bir rol oynuyor. Ayrıca içerdiği ‘kapsicina’ adlı madde damarları genişletici özelliğe sahip.

Flavonoid maddesi

Güçlü bir damar koruyucu. Eksikliği halinde damarlar için son derece gerekli olan C vitamininin etkisi dahi azalıyor. Kuru üzüm, şeftali, erik gibi meyvelerde, havuç, ıspanak, maydanoz, kabak gibi sebzelerde bulunuyor.

Çinko

Kanla doğrudan temas halinde olan damarların iç duvarlarındaki hücreleri güçlendiren bir mineral. En çok deniz ürünleri, mantar, et, bira mayası ve kuru baklagil bulunuyor.

Potasyum

Domates, muz ve patates, içerdikleri potasyum sayesinde, hücrelerdeki su tutmasını yani şişkinliği önlüyor. Domates suyu ise değerli bir potasyum deposu.

Omega-3

Balıkta bulunan Omega-3, kanı sulandırıp akışını hızlandırıyor. Ayrıca balıktaki kükürt, kan dolaşımı yetersizliğinden kaynaklanan selülit oluşumunu engelliyor. Bağışıklığı güçlendiriyor.

Daima taze meyveyi tercih edin

Damarlar için çok önemli olan C vitamini pişme sonucunda uçar. Meyveleri daima kabuklu yiyin. Çünkü flavonoid maddesi kabukta bulunur.

Değişik meyveler yiyin

Meyveleri değişimli olarak yiyin. Sebzeleri ihmal etmeyin. Bol lifli sebzeler yiyin ve bol miktarda su için.

Damar sağlığınız için öneriler

Günde 1 saat yürüyün: Her gün 1 saat yürüyün. Unutmayın attığınız her adımda kan, ayak topuğunuzdan kalbe doğru pompalanacaktır.

Rahat bir ayakkabı seçin: Ne dümdüz ne aşırı yüksek; en fazla 4 cm topuklu ayakkabıları seçin.

Merdiven inip çıkın: Asansör kullanmayın, merdivenden inip çıkın.

Yüzün: Deniz mevsimi geçti ancak kapalı havuzlarda yüzebilirsiniz. Yüzme, tüm kaslarınızı çalıştırırken kan dolaşımını da hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek