Migren regl dönemlerinde artıyor

Bazı besinler tok tutar, kolay acıktırmaz. ‘Kompleks karbonhidratlar’ dediğimiz sebze, meyve, baklagiller, tahıllar, esmer ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna gibi besinlere ağırlık verilmelidir.

Uzmanların verdiği bilgilere göre; bu yiyecekler kan şekerimizi dengede tutarak bizi acıktırmaz. Böylece, gün boyunca yediğimiz miktar azalır.

Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yemek, sadece kilo vermek için değil, sağlıklı bir yaşam için de şart. Kilo verme programlarında öncelik verilen meyve, elma. “Her gün 1 elma” herkesin sloganı olmalı.

Migrenin tedavisi kolay ancak, ömür boyu sürebiliyor. Atakların durulma dönemleri oluyor. 3-5 yıl hiç ağrı gelmeyebiliyor. Bazı hastaların adet dönemlerinde daha çok ağrıları olabilir.

Kadınlarda çok görülmesinin nedeni de muhtemelen hormonal bir bağlantı bulunmasıdır. Migrenli kadınların büyük bölümü, adet dönemlerinde baş ağrılarının daha çok olduğundan şikâyet ediyor.

Hastaya bazen hormon tedavileri bile veriliyor. Östrojen, progesteron arasındaki dengesizlikler de ağrıları tetikleyebiliyor. Ataklar sırasında beyinde ne gibi hadiseler olduğu bilinmiyor ama beyinde başladığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek