Mikropların direnci giderek artıyor

Tıp dünyasının önde gelenleri, mikropların direncinin giderek artmasını gerçek tehlike olarak nitelendirdi. Uzmanlar, dünya çapında eşgüdüm ve işbirliğinin büyük önem taşıdığını söyleyerek, önlem alınmadığı takdirde hastalıkların insan ömrünü kısalttığı eski zamanlara dönebileceğimiz uyarısında bulundu.

Gerçek bir tehlike

Washington’da toplanan tıp kongresinde konuşan uzmanlar, bakterilerin antibiyotiklere direncinin yaygınlaştığını, AIDS ve sıtma patojenlerinin de ilaçlara direnç gösterdiğini ifade etti ve bu kaygı verici duruma çare bulabilmek için dünya çapında eşgüdüm gerektiğini söyledi.

“Alliance for Prudent Use of Antibiotics” adlı Amerikan derneğinin başkanı Dr. Stuart Levy, kongreye sunduğu bildiride, “Eşgüdüm ve işbirliği yaparak çabalarımızı yoğunlaştırmazsak, hastalıkların insan ömrünü kısalttığı eski zamanlara döneriz” diyerek uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilisi Thomas O’Brien da mikropların direncinin artmasını, “Görmemezlikten gelmeye çalıştığımız gerçek bir tehlike” olarak nitelendirdi.

Antibiyotikler başrolde

Uzmanlar, 40’lı yılların ürünü antibiyotiklerin sanayi ülkelerinde gereğinden fazla kullanılmasının, mikropların direncinin artmasında başrolü oynadığını düşünüyor.

Sanayileşmiş ülkelerde AIDS virüsü ve sıtma parazitlerinin de artık tedaviye direnç gösterdiğinin gözlendiğini belirten uzmanlar, tedavi edilemeyen hastalıkların sağlık personeli arasında da yayıldığını, bunun da bakterilerin direncinin arttığını gösterdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek