Neden ağlarız?

Neden ağlarız?

Romantik veya duygusal bir film sahnesini izlerken ağlamak bizim için gayet normal ve sıradan bir durum olabilir. Peki neden ağladığımızı hiç düşündünüz mü? İşte nedenleri…

Gözümüzde bulunan gözyaşı kanalları toz ve parçacıklara karşı gözü koruyarak nemli kalmasını sağlar. Bu kanallar alt göz kapağının altındadır ve “gözyaşı” olarak bilinen tuzlu bir sıvı üretir. Her göz kırpışımızda gözyaşı tüm göz boyunca yayılır.

3 çeşit gözyaşı üretimi vardır. Bazal gözyaşı gözü korur ve nemli kalmasını sağlar. Refleks gözyaşı gözü rahatsız eden bir durum ortaya çıktığında üretilir. Duygusal gözyaşı ise üzüntü, stres ya da fiziksel acı gibi duygularla ilgili durumlarda görülür.

Yapılan araştırmalara göre duygusal gözyaşlarında daha fazla manganez bulunmaktadır. Manganez bünyeyi etkiler ve süt üretiminde rol oynayan bir hormon olan prolaktinin daha fazla salgılanmasına neden olur. Prolaktin ve manganez vücuttaki stres seviyesini azaltır ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Bu fiziksel etmenlerin yanı sıra gözyaşı üretmenin asıl amacı bir iletişim aracı olmasıdır. Bebekler konuşamadıkları için ağlar. Yetişkinler diğer insanlara karşı duygularını belirtmek için ağlar. Üzüntüyü gözyaşıyla ifade etmek etrafındakileri ağlayan kişiye yakınlaştırır. Farklı diller kişiler arasında mesafeler koyarken ağlamak evrenseldir.

İster duygusal nedenlerle ister refleks olsun ağlamak gayet doğal bir durum. Ağlamaktan korkmayın ya da çekinmeyin. Çünkü ruhunuzu rahatlatmak için bir kaç damla gözyaşı kadar kolay ve iyi bir çözüm yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek