Obez çocuk sayısı giderek artıyor

Uzmanlar, obezite kontrol altına alınmazsa gelecekte sağlık sistemlerinin obezitenin neden olduğu hastalıklarla mücadele karşısında iflas edeceği uyarısında bulundu. Obez çocukların sayısındaki artışın da endişe verici boyutlara ulaştığı belirtildi.

Dünyada 300 milyondan fazla kişi fazla kilolu ve gerekli önlemler alınmazsa gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sağlık sistemleri obeziteyle bağlantılı hastalıkları tedavi edemez hale gelecek.

Çağımızın hastalığı obezite hakkında düzenlenen uluslararası konferanstan çıkan sonuç bu… Konferansa katılan uzmanlar “obezite salgınının” kontrolden çıktığını söyledi. Zaten rakamlar da bu uyarıları destekler nitelikte.

ABD ve Güney Afrika’da her 3 erkekten ve her 2 kadından 1’i obez. Ortadoğu’da yaşayanların yüzde 25’i ya fazla kilolu ya da obez… Japonya’da ise 1982’den bu yana obezite yüzde 100 arttı.

Obez çocuklardaki artış, endişe verici…

Uzmanları tedirgin eden bir başka nokta ise obez çocukların sayısındaki yoğun artış. Doktorlar bu çocukların kilo vermemesi durumunda daha 40’lı yaşlarında kalp krizi, diyabet, kolesterol gibi hastalıklarla boğuşmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Kentlerin egzersiz yapmaya uygun inşa edilmesi ve fast food tüketiminin kısıtlanması, obezite salgını ile mücadelede en önemli adımlar olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek