Oksijen testi bebeklerde hayat kurtarıyor

Oksijen testi bebeklerde hayat kurtarıyor

Uzmanlar, hızlı ve ucuz olan oksijen testinin, doğuştan kalp hastalığı olan bebeklerin hayatını kurtarabileceğine dikkat çekerek, bu testle ciddi anormalliklerin yüzde 75’inin tespit edildiğini vurguladı.

En sık rastlanılan doğumsal anormallikler arasında olan ve erken tanının önemli olduğu kalp hastalıkları bir testle belirlenebiliyor.

Ünlü tıp dergisi The Lancet’da yayınlanan 20 bin 55 yeni doğan bebeğin incelendiği bir çalışma, kandaki oksijenin analizinin yapıldığı, hızlı ve ucuz olan oksijen testinin, doğuştan kalp hastalığı olan bebeklerin yaşamını kurtarabileceğini gösterdi.

BBC’nin yansıttığı araştırmada, kalpte delik ve kapakçık gibi doğuştan kalp hastalıklarının neredeyse her 145 bebekten birinde görüldüğüne dikkat çekilerek, hamilelik süresince ultrasonla ya da doğumdan sonra kalbin dinlenmesiyle hastalıkların tespit edildiği, ancak başarı oranının düşük olduğu vurgulanıyor.

İngiliz Kalp Derneği’nin “gerçek bir fark yaratabildiğini” söylediği oksijen testinin, 5 dakikadan daha kısa bir sürede yapıldığı ve ciddi anormalliklerin yüzde 75’inin tespit edildiği, geleneksel yöntemlerle birleştirildiğinde ise bu oranın yüzde 92’ye çıktığı belirtiliyor.

Araştırmanın lideri Birmingham Kadın Hastanesi’nden Doktor Andrew Ewer, bu testin var olan tarama yöntemlerine değer kattığını ve doğuştan gelen önemli kalp hastalıklarının tanımlanmasında faydalı olduğunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek