Ölümcül hastalıklar için genetik tedavi umudu

Yeditepe Üniversitesi’nin buluşu uygulanabilirse, karaciğer hastalıkları ve kanser dahil ölümcül hastalıkların genetik olarak tedavi edilebilmesinin yolu açılacak.

Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin yönetimindeki bir grup bilim insanının yaptığı yeni genetik programlamayla bundan sonra hücresel gen tedavisinin emniyetli bir şekilde yapılmasının önünün açıldığı açıklandı. Programın başarılı olması halinde insan ömrünün de uzaması bekleniyor. Dün gerçekleşen basın toplantısında konuşan Dalan, eskiden insanda sadece göbek bağında ve daha sonra diş kökünde var olduğu ispatlanan kök hücreyi yeniden programlayarak bir nevi embriyonik kök hücre haline getirildiğini ve bunun hastalıklı hücreyi tedavi edebildiğini söyledi. Embriyonik hücrenin özelliğinin çoğalarak, bölünerek, yeni hücreler yaratabilmesi, yani canlıdan canlı yaratma hadisesi olduğunu ifade eden Dalan, ‘’Arkadaşların teknolojisiyle bu kordon bankacılığı, diş bankacılığı artık dünyada sonuna gelmiş oluyor. Çünkü şimdi insanın bankası kendi dişinde saklı” diyerek buluşun insan dişindeki bir çalışmayla gerçekleştiğini söyledi.

Kanser için umut
Buluşlarıyla hücresel gen tedavisinin önünün dünya çapında açılmış olduğunu söyleyen Dalan, “Böylece kanserden tutun, aklınıza ne geliyorsa bir sürü hastalıkların tedavi edilmesinin yolu da açıldı” dedi.

İnsan ömrünü uzatabilir
Prof. Dr. Fikrettin Şahin de “Çalışma insan ömrünü uzatacak mı?” şeklindeki soru üzerine, “Bu teknoloji eğer hastalıkların tedavisinde kullanılabilirse ve aynı zamanda ihtiyaç duyduğumuz organlarımızın yenilenmesinde, tedavi edilmesinde kullanılabilirse tabii ki hayat standartlarımızı yükselteceği için ömrümüzü uzatabilir” ifadelerini kullandı.

60 milyon dolarlık yatırım
Bölüm bünyesinde yapılacak çalışmalar için 60 milyon dolar yatırım yapıldığını kaydeden Dalan, çalışmalar ilerledikçe yatırımlarının artacağını ifade etti. Dalan, bu teknolojinin dünyada ilk olduğunu, son derece geniş araştırmalarla yapıldığını ve bulunduğunu ifade ederek, patent için müracaatın da gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek