Ömür boyu kusursuz dişleriniz olsun

Günde iki defa dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli doktora gitmek sağlıklı dişler için iyi bir başlangıç olabilir ama yeterli değildir. Uzmanlar, bunların yanında sağlıklı beslenme, alkol ve sigara kullanımının da ağız sağlığımızı etkilediğini belirtiyor.

Diş hekimi Mehmet Zahid Kazandı, dişleri korumanın mucizevî yolları olduğuna dikkat çekiyor. İşte diş korumak için dikkate alınması gereken mucizevî yöntemler…

Yediklerimiz çok önemli!

Kazandı, bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak için yediklerimizin öneminin azımsanamayacak kadar çok olduğunu vurguluyor. Kazandı, “Sadece yenilen şeker değil, içinde şeker olan her şey diş çürüğüne neden olur. Şekerli bir şeyler yedikten sonra en azından ağzınızı çalkalayın” diye konuşuyor.

Diş eti hastalıklarına dikkat

Tahmin edilenin aksine diş kaybının en önemli sebebi diş çürükleri değil, diş eti hastalıklarıdır. Kazandı “Diş eti hastalıklarının en önemli sebebi diş bakımının yeterince yapılmaması ve ağızda biriken plakalardır” diyor.

Sigaradan uzak durun

Kazandı, “Eğer sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız; sigaraya ‘hayır’ demelisiniz. Sigara dişlerinizin rengini değiştirir. Eğer bir günde 20 adet sigara içiyorsanız; ağız kanserine yakalanma oranınız yükselir” diyor.

Alkol kullanımı kanser yapıyor

Mehmet Zahid Kazandı “Alkol, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Alkol bağımlısı olan kişilerin ağız kanserine yakalanma riski kullanmayanlara göre yüksektir” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek