Organik tarım ürünlerini diğerlerinden ayırın

İnsanlar çağlar boyunca salıklı ve uzun yaşamın sırrını aradı. Yaşadığımız yüzyıl maalesef çevre kirliliği ve sağlıksız gıdalarla tarihe geçecek. Gelecek kuşak, domatesin gerçek tadını belki de hiç alamayacak. Yine de hâlâ umut var. İnsanlar doğayı korumanın ve ekolojik gıdanın önemini daha çok hissediyor ve anlıyor.

Kimyasal gübre ve tarımsal savaş ilaçlarının hiç ya da mümkün olduğu kadar az kullanılması, bunların yerine aynı görevi yapan organik gübre uygulaması temeline dayanan tarıma ‘organik tarım’ deniyor. Bu şekilde üretilen ürünler de ‘doğal olarak’ organik oluyor. Peki bu şekilde üretilen ve paketlenen bir ürün, diğerlerinden nasıl ayırt edilebilir?

* Ürünlerin ‘Organik üründür’ yazısıyla tanıtılması ve satışa sunulması, onların organik ürün olduğu anlamına gelmiyor. Ambalajında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın logosu bulunmalı. Ayrıca, ‘Kontrol ve Sertifikasyon Firması’nın logosu ile ‘organik tarım esaslarına göre üretilmiştir’ yazısı da olmalıdır. Markaya değil, bu yazılara dikkat edin. Sertifika sistemi ürünlerin ekolojik standartlara göre sanayi tesislerinden, karayollarından, çevre kirliliğinden uzak; toprağı, suyu ve havası temiz alanlarda üretildiğinin, işlendiğinin ve paketlendiğinin garantisidir.
* Organik ürünlerin satıldığı yerden alışveriş yapmaya dikkat edin.
* Marketinizden organik ürünler getirmesini isteyin.
* Eğer sertifikalı ürünler bulamadıysanız, sebze ve meyveleri mevsiminde, en ucuz ve bol olduğu zamanda alın. Ancak yine de bu ürünlerde hormon ve sentetik tarım ilaçları kullanılmış olabilir.

Organik tarım ürünleri neden pahalı?
Organik tarım ürünlerinin fiyatı, gıda güvenliğinin sağlanması için yapılan masraflar nedeniyle dünyanın her yerinde biraz fazladır. Ancak ülkemizde bu fark daha da fazla. Bu nedenle, gelişmiş ülkeler yılda 100 milyon dolarlık organik ürün tüketiyor. Biz ise bu oranın ancak dörtte birini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek