Parfüm seçiminizi mevsime göre yapın

Muhtemelen siz de herkes gibi sizi en iyi tamamlayacak ve yakışacak kokuyu bulmakta zorluk çekiyorsunuzdur. Size en çok yakışan kokuyu bulmayı tabiat ananın bize sunduğu mevsimlere bırakmayı hiç düşündünüz mü? İşte uzmanların araştırmaları sonrası ortaya çıkan mevsime göre parfüm seçimleri…

İlkbahara çiçekli parfümler

Doğanın canlanmaya başladığı ilkbahar aylarında taze çiçek kokularını içimize çekerken kendimizi her zaman olduğundan daha romantik ve kadınsı hissederiz.

Bu aylarda size önerebileceğimiz kokular, gül, zambak ve papatyadır. Kendiniz için ideal kokuyu seçerken kişilik özelliklerinizi göz önünde bulundurmayı da ihmal etmeyin.

İlkbaharda çok hassas ve narin oluyorsanız, menekşe, yabani gül, leylak ve frezya çiçeklerinden oluşan parfümler sizin için ideal olacaktır. Gösterişli ve bağımsızlığına düşkünseniz, yasemin ve leylaktan yapılan kokulardan şaşmayın.

Yazın mandalinalı parfüm

Yaz aylarındaki aşırı sıcak ve nem, parfümün çabuk uçmasına neden olur ve kokunuzun kalıcılığı asla uzun sürmez. Bu nedenle yaz aylarında kullanacağınız parfümün yağ oranının düşük olmasına özen gösteriniz.

Hafif ve taze kokular sayesinde sıcaktan bunaldığınız yaz aylarda kendinizi daha ferah ve formda hissedeceksiniz.

Sıcak yaz günlerinde kullanacağınız parfümün içinde limon, mandalina, greyfurt ve neft yağı özlerinin bulunmasına özellikle dikkat edin. Bu özler, yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak ve enerjinizi yerine getirecektir. Ayrıca hafif kokuları ile fazla rahatsız da etmeyecektir.

Açık mekânlarda katılacağınız sosyal aktivitelerde kullanmayı düşünüyorsanız, adaçayı, nane, kişniş, fesleğen ve lavanta özlü parfümleri kullanmayı tercih edin. Bu yeşil aromalar dinlendirici ve tazeleyici özelliklere sahiptir.

Ayrıca oldukça hafif olan bu parfümler sayesinde etrafınıza, parfüm şişesiyle yıkanmış gibi ağır bir koku bırakmazsınız.

Deniz kenarında kullanmanız gereken ideal parfüm nasıl olmalı?

– Güneşin ultraviyole ışınları, sürdüğünüz parfümün içinde bulunan alkolle temas edebilir ve bu da cildinize zarar verebilir. O yüzden sahile giderken alkol miktarı çok az olan ya da tamamen alkolsüz olan bir parfümü tercih edin.

– Bazı parfümlerde kokuyu ultraviyole ışınlarından koruyan bir güneş koruyucusu bulunuyor. Bu tip parfümler sahilde kullanım için idealdir.

– Deniz kenarında sürdüğünüz parfümün içinde susam yağı özü bulunmasına özellikle dikkat edin. Susam yağı doğal bir koruyucudur.

Sonbahara erik

Düşen sarı yapraklar ve yazın bitişinin verdiği hüzün. Yani romantizm her yanınızı sarmış durumda. Bu nedenle kullanacağınız parfümün de romantik kokular olmasına dikkat edin. İşte sonbahara özel parfüm kokuları…

– Çilek, şeftali ve erik gibi doğal meyvelerden üretilen kokular.

– Ilık ve taze lavanta ve bergamot gibi bitkilerin özleriyle üretilen parfümler.

– Ormanlardan gelen taze esintiyi cildinizle buluşturan canlandırıcı kokular. Örneğin çam ağacı özlerinden oluşan parfümler.

Kışa gül ağacı…

Kış aylarında kullanılan parfümler yaza oranla daha uzun ömürlü olur. Çünkü kış aylarında koku moleküllerinin çok uyuşuk olduğunu ve bu nedenle kolay kolay uçmadığını söyleyebiliriz. O yüzden de parfümünüzün kokusunu gün boyunca duymak istiyorsanız güçlü ve baharatlı kokuları tercih etmelisiniz.

Kehribar özlü kokular vanilya kökleriyle beslenerek tutku dolu duyguları ortaya çıkarır. Ayrıca daha gizemli bir havaya bürünmezini sağlar.

Gül ağacının tütsülerle ya da keskin deri kokusuyla birleşmesinden oluşan sıcak ve kadife dokunuşlu kokular da kış ayları için oldukça idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek