Pioglitazon maddesinde mesane kanseri riski

Pioglitazon maddesinde mesane kanseri riski

Uzmanlar, oluşturabileceği riskler dolayısıyla Fransa’da satışı durdurulan ve Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) gündeminde olan “Pioglitazon”un, Türkiye’de piyasada 10 farklı ilaçta ve bu ilaçların 62 farklı formunda bulunduğunu belirtti.

“Pioglitazon” kafaları karıştırmaya devam ediyor!

Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Ufuk Bekir Ersöz, yaptığı yazılı açıklamada, pioglizatonun, mesane kanseri riskine yol açması dolayısıyla, Fransa’da satışının durdurulduğunu hatırlattı.

“Pioglitazon” içeren ilaçların halk sağlığını doğrudan ilgilendirdiğini ve pioglitazonun Türkiye’deki ilaçlarda da bulunduğunu bildiren Ersöz, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Ersöz, şunları kaydetti:

“Fransa’da 2006 ve 2009 yılları arasında antidiabetik ilaç alan hastalar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, “Pioglitazo”nun mesane kanseri riskini arttırdığının ortaya çıkması, Fransa İlaç Ajansı’nı Pioglitazon içeren ilaçların satılmasını durdurma kararı almaya yöneltti. Ancak EMA’nın açıklamasında, Fransa İlaç Ajansı’nın kararının, antidiabetik ilaçların fayda ve risklerine ilişkin şu an Avrupa çapında yapılmakta olan gözden geçirme çalışmasının sonuçlarını beklemeden alındığına dikkat çekilmekte.”

Pioglitazon’ın, ağız yoluyla alınan ve kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan “tip 2” insüline bağlı olmayan diyabet hastalığına karşı kullanılan bir ilaç olduğunu ifade eden Ersöz, şu bilgileri aktardı:

“Bazen insülin ve diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilen Pioglitazon, “tip 1″ insüline bağlı diyabet tedavisi için uygun değil. Oluşturabileceği riskler dolayısıyla Fransa’da satışı durdurulan ve Avrupa İlaç Ajansı’nın gündeminde olan Pioglitazon, Türkiye’de piyasada 10 farklı ilaçta ve bu ilaçların 62 farklı formunda bulunmakta. Halk sağlığını yakından ilgilendiren böylesine hassas bir meselede, Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce gerekli incelemeleri başlatmaya ve elde edilen sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek