Plastik biberonda kanser tehlikesi

Uzmanlar, bebekleri plastik biberonla beslemenin onların gelecekte kanser olma riskini artırdığını ve çok büyük sakıncalar taşıdığını belirtip ebeveynleri uyarıyor. Anne sütünü emzirilerek büyüyen bebekler ise hem daha huzurlu hem de hastalıklardan korunuyor.

Plastik biberon, su bidonları ve daha birçok malzemede kullanılan Bisfenol A maddesinin sıcakla birleştiğinde kansere neden olduğu ortaya çıkınca Kanada hükümeti, biberon satışlarını yasakladı.

Kanada hükümeti, plastik biberonların ülke genelinde satışını yasakladı. Sağlık ve Çevre bakanlıklarının ortak çalışmaları sonucu, plastik biberonların ana maddesi olan kısa adı BPA olan Bisfenol A’nın da zehirli ve tehlikeli maddeler listesine dâhil edilmesine karar verildi. Karar, resmi gazetede yayımlanarak dün yürürlüğe girdi.

Ülkedeki çevreci gruplar da karara destek verdi. Çevreci Savunma grubundan Dr. Rick Smith, Bisfenol A’nın, sert plastik su bardakları, yeniden doldurulabilen su bidonları, gıda ürünlerinin paketlenmesinde kullanılan plastik ambalaj malzemeleri ve diş hekimlerinin kullandığı diş dolgu maddeleri başta olmak üzere daha birçok alanda kullanıldığını belirterek, Bisfenol A’yı zehirli ve tehlikeli kılan şey, onun sıcakla temas ettiğinde kanserojen etki göstermesidir. Bu yüzden hiçbir üründe kullanılmamalıdır. Uygulama bu şekilde genişletilmelidir” dedi.

100 kat daha fazla zehirliyor

Bisfenol A, katkı maddesi olarak kullanılan bir madde. Şeffaf plastiklerin üretiminde kullanılıyor. Biberonlar, sert-sağlam su kapları ve benzeri mutfak malzemelerinde bulunuyor. Bisfenol A maddesi bu madde kullanılarak yapılmış bir kabın içindeki suya geçiyor ve geçen miktar normalde bir insanın alması gereken miktardan 100 kat kadar fazla. Bisfenollu plastik içindeki suya bisfenolün geçişinin aşırı olması, bir laboratuarda bu tip plastikte saklanan suyla beslenen farelere üzerindeki kan deneylerinde tesadüfen ortaya çıktı.

En sağlıklısı bebekleri emzirmek

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Baz, biberon emmesi ile anne memesinin emzirilmesinin çok farklı olduğunu söyledi. Bebeğin anne memesinin emerken, dili ile süt kanallarını sağdığını ancak biberonda mamanın emmeye gerek olmadan bebeğin ağzına döküldüğünü vurgulayan Dr. Baz, bu durumda emme gerçekleşmediği için memede şişlik olacağını kaydetti.

“Emzirilen bebekler daha huzurlu”

Emzirilen bebeklerin huzurlu olduğunu dile getiren Baz, anne ve bebek arasındaki ilişkinin gelişmesi ve bebeğin güven duygusunun oluşması için emzirmenin öneminin büyük olduğunu belirtti. Anne sütünün yaşayan bir sıvı olduğunu aktaran Baz, çocuğun yaşına göre içeriğinin değiştiğini, buna karşın biberonda verilen mamanın aynı olduğunu savundu.

Anne sütü bebekleri hastalıklardan korur

Dr. Baz, bebeğin anne sütünü ihtiyacı kadar emdiğini, biberon da ise annenin istediği kadar bebeğin emmek zorunda kaldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Anne sütü emen bebeklerde obezite ve kalp hastalıkları az görülür. Biberonun temizlenmesi zor olduğundan bebeklerin enfeksiyon kapma riske çok yüksektir. Biberon emen çocuklarda ishal sık görülür. Anne sütünde ise enfeksiyon ihtimali yoktur. Çalışan anneler de sütünü sağarak eve bırakabilir. Bakıcı, bebeğe anne sütü vermelidir. Anne sütü yine biberonla verilmemelidir. Kaşıkla vermek daha uygundur. Bebeğin ağzına mama dökülmemelidir. Kaşıktan emmesi sağlanmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek