Pürüzsüz cilt için 11 altın öneri

Cilt, belli bir yaştan sonra bazı etkenlerle de birlikte hızla kırışmaya başlar. Ancak uzmanların tavsiye ettiği bazı basit uygulamalar sayesinde kırışıklıklarınızı yok edip pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. İşte uzmanların pürüzsüz bir cilt için önerileri…

Düz yastıkla uyuyun

İçi tıka basa doldurulmuş yuvarlak bir yastık ile uyuyorsanız, kırışıklıkların yüzünüze yerleşmesine neden olursunuz. Uyuduğunuz yastığın düz olması kırışıklıklarınız için idealdir.

Yeterli miktarda iyot alın

Cildinizi kırışıklıklardan korumak için iyot oldukça önemlidir. Vücudun iyot bakımından fakir kalması, cildin kırışmasına yol açar. Bu nedenle iyot içeren yiyecekler ( örneğin deniz ürünleri ) yiyin ve iyotlu tuz kullanın.

Yağ maskesi

Bitkisel yağlardan oluşturulan bu maskeyi, cildinize haftada bir kez uygulayın: Bir tatlı kaşığı buğday özü yağı, avokado yağı, zeytinyağı ve ayçiçeği yağını karıştırıp 2 çorba kaşığı bal ekleyin. Yüz ve boynunuza sürün. Daha sonra ince bir bezi, boyun ve yüzünüzün üzerine yayın. 2 saat süre ile bekletin ve ılık suyla durulayın.

Sigaradan uzak durun

Araştırmalar uzun süre sigara içenlerde, erken kırışıklık oluşma riskinin iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu yüzden sigara içiyorsanız bu kötü alışkanlığınızdan hemen kurtulmalısınız. Eğer bunu yapamıyorsanız her gün C ve E vitaminleri almaya dikkat etmelisiniz ve cildinizi düzenli olarak nemlendirmelisiniz.

Yosunlarla gençleşin

Günümüzde yosun özlerinden yapılan pek çok ürün kozmetik ürünleri satan parfümerilerde bulunuyor. Banyo esnasında bu yosun özlü ürünleri banyo küvetine boşaltın. Yosunlardaki mineral tuzlar ve bazı asit türleri, deri altı hücrelerinin çalışmasının daha aktifleştirerek cildi sıkılaştırır.

Cildinize kompres uygulayın

Arpa içerisinde çok miktarda cildi besleyen magnezyum tuzu ve bol miktarda vitamin bulunur. Arpa ile hazırlanan cilt maskesini haftada en az bir kez uygulamak, kırışıklıklarınız için oldukça faydalı olacaktır: Önce cildinizi bir tonikle silerek temizleyin. Daha sonra kabukları soyulmuş 200 gram arpayı yumuşatana kadar kaynatın. Sonra bir tülbentten geçirerek yüzünüze yayın. 20 dakika kadar bekleyerek etki etmesini sağlayın. Bunu haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Soğuk-sıcak şok

Soğuk- sıcak değişimi deri altı hücreleri üzerinde uyarıcı etki bırakır ve kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlar. Yüzünüzü önce sıcak su buharına tutun, daha sonra buzluktan çıkardığınız soğuk su ile yıkayın. Soğuk- sıcak şok sonrası açılan gözeneklerindeki siyah noktaları sıkın, sıkılaştırıcı bir tonikle yüzünüzü sildikten sonra nemlendirici bir kremle nem verin.

Bol bol maden suyu için

Eğer devamlı olarak alkol alıyorsanız, cildinizin zamanından erken yaşlanmasına davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Çünkü alkol aldığınız zaman, karaciğer alkolü vücuttan atabilmek için daha fazla vitamin ve sıvı harcar. Bu arada vücudunuz vitaminsiz ve susuz kalır. Alkol alırken bol miktarda maden suyu içerseniz, vücudunuz hem vitamin açısından dengelenir, hem de gerekli sıvıyı almış olur.

Parmaklarınızla masaj yapın

Her sabah, 2 dakika süre ile orta ve yüzük parmağınızı kullanarak masaj yapın. Burundan başlayarak yüz ve boynunuza uygulayacağınız bu masaj, cildinizin gerginleşmesini sağlar.

Güneşten koruyucu kremler kullanın

Güneşin zararlı ışınları cildinizin bir numaralı düşmanıdır. Güneşin altında geçirdiğiniz saatler, pigment üretimini artırarak cildi kurutur. Güneşe çıkmadan önce cildinize koruyucu bir krem sürmelisiniz.

Buz mucizesi

1/4 litre suyun içerisine 1 bütün limonu sıkın. Daha sonra bunu buzlukta dondurun. Buzla cilde masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırmanın yanı sıra, cilde serinlik ve canlılık kazandırır.

“Pürüzsüz cilt için 11 altın öneri” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek