Ramazanda cilt sağlığınızı koruyun

Uzmanlar, Ramazan ayında yanlış beslenme nedeniyle cildin yıpranıp, cansızlaşabileceğini söyleyip, bunu engellemek için de bol su içilmeyi, antioksidan gıda tüketmeyi ve lifli gıdaların sofradan eksik edilmemesini tavsiye ediyor.

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tuğba Türe, “Ramazan ayında cilt sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkında bilgi verdi.

Yaz aylarında sıcak hava ve güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin etkisi ile cildin daha fazla neme ihtiyaç duyduğunu anlatan Türe, “Yaz aylarının bu son günlerinde güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmış cildimiz ramazan ayı ile birlikte yanlış beslenme ile daha da yıpranıp cansızlaşabilir. Güneş ışıkları cildimizde kuruma, kalınlaşma ve matlaşmaya neden olur. Bu değişimler cildimizin daha kolay yıpranmasına yol açar” diye konuştu.

Ramazan ayında tutulan oruç ile temel bazı beslenme yanlışları yapılmadığında ve bakım için dikkat edildiğinde cilde bir anlamda detoks sağlanabileceğini anlatan Uz. Dr. Tuğba Türe, “Bol su içilmeli, antioksidan gıda tüketmeli, lifli gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz. Su, canlı ve sağlıklı bir cilt için son derece önemlidir. Susuz kalındığı takdirde ciltte kuruluk, ince kırışıklık ve sarkmalar baş gösterebilir. Özellikle göz çevresi bu durumdan etkilenen bölgedir. İftardan başlayarak sahura kadar düzenli aralıklarla günlük ihtiyacımız olan en az 1. 5 lt su tüketmek önemlidir” şeklinde konuştu.

Uz. Dr. Tuğba Türe, sonbaharın ilk günlerinde olunması sebebiyle cildin nemlendirici ihtiyacının da arttığına dikkat çekerek, kuruyan cildin ihtiyacı olan nemi, bol su tüketerek ve doğru kozmetik uygulamalar ile yerine koymaya çalışmak gerektiğine değindi.

Cilt temizleme işleminde cildi tahriş edecek ve kurumayı artıracak deterjan içeren temizleyiciler kullanılmaması gerektiği uyarısında bulunan Türe, “Bunlar cildin doğal koruyucu yapısını bozarak cildinizde kuruma ve hassasiyete neden olabilir.

En doğrusu cilt hastalıkları uzmanının önereceği cilt tipimize uygun nemlendiriciler kullanılmasıdır. Sadece yüz değil, eller, ayaklar ve tüm vücut doğru şekilde nemlendirilmelidir.

Nemlendiriciler, cilt yüzeyinde film tabaka oluşturarak, buharlaşarak azalan suyu muhafaza ederler ve cildin ihtiyacı olan nem daha uzun süre korunur. Çok sıcak su ile yıkanmamak ve buhara maruz kalmamak da önemlidir” ifadelerini kullandı.

Gıdalarla alınan en önemli antioksidanların A, E ve C vitaminleri olduğunu ve bunların hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok ettiğini aktaran Türe, açıklamalarını şöyle tamamladı;

“Böylece cildin daha sağlıklı ve genç kalmalarına büyük katkıda bulunurlar. Bu vitaminleri içeren gıdalar genellikle bitkisel kaynaklıdır. Ayrıca biotin (yumurta beyazında), folik asit (ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller vs.), demir (kırmızı et, kuru baklagiller) Omega-3 yağı (balık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler).

Tek yönlü beslenmek çok yanlıştır, ihtiyacımız olan tüm vitaminlerden yeterince alınmalıdır. Şeker azaltılmalı, bol meyve sebze ve protein ile beslenilmeli. Sigara, katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek