Ramazanda diş çürüğüne dikkat

Ramazan Bayramı’nda pasta ile sık tüketilen şeker ve çikolatanın diş çürüklerini artırabileceğini belirten uzmanların diş çürüğü tehlikesine karşı çok basit bir önerisi var.

Adana Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Abdurrahman Erkoç, Ramazan Bayramı’nda pasta ile sık tüketilen şeker ve çikolatanın diş çürüklerini artırabileceğini belirterek, “Şeker yedikten sonra alınan bir parça peynir diş çürüğü oluşumunu azaltır” dedi.

Çürüğün oluşmasını engellemek için mutlaka dişlerin fırçalanması gerektiğini belirten Erkoç, “Fırçalama imkanı yoksa bir bardak su ile ağzınızı çalkalayın” önerisinde bulundu.

Erkoç, bayramda yenen her tatlı ve şekerden sonra mutlaka ağız temizliği yapılması gerektiğini söyledi:

“Diş çürüklerinin önüne geçmek için en etkili yöntem diş fırçalamaktır. Fakat fırçalama imkânı her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple en azından ağız çalkalanmalı. Bir bardak su içilmesi şekerin yapacağı tahribatı minimuma indirebilir. Ayrıca tükürük, oluşan asidik ortamı azaltır. Bu nedenle tükürük salgısını artıracağından şekersiz sakız çiğnemek de faydalı olur.”

Şeker yedikten sonra su için

Şekeri yeme zamanına da değinen Erkoç, “Yemeklerden iki saat sonra ve geceleri tükürük salgısı minimuma inmekte ve tükürüğün temizleyici etkisi ortadan kalkmaktadır. Eğer bu saatlerde şeker tüketilecekse üç ana öğünden hemen sonra yenilmelidir. Sık aralıklarla ve yatmadan hemen önce şeker tüketilmemesini tavsiye ediyorum. Ayrıca, şeker tüketip diş fırçalamaktan kaçınan küçük çocuklara şeker yedikten sonra verilen bir parça peynir çürük oluşumunu azaltır” dedi.

Ev sahiplerinin de misafirlere şeker ve çikolata ikramının yanında mutlaka bir bardak su bulundurması gerektiğini belirten Erkoç, “İkramı seven bir milletiz. Bayramda yoğun olarak tüketilen şeker ve çikolata ikramının yanında su bulundurun. Asitli içecekler ikram etmemeye özen gösterin. Bunun yerine ayran veya meyve suyu ikram etmeniz daha uygun olur” diye konuştu.

“Ramazanda diş çürüğüne dikkat” için bir cevap

  1. ya bn dişlerimi fırçalamayı sevmiyorum ama dişleriminde sahlıklı olmasımnı istiom ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek