Saçlar ışıl ışıl olsun

Özellikle kışın yüzünü göstermesi sonucu yağmurun ve havadaki değişimin etkisiyle daha fazla özen ve bakım isteyen saçların sağlığını korumak ve ışıl ışıl saçlara sahip olabilmek için pratik önerileri bu yazımızda bulacaksınız…

Memorial Estetik Merkezi’nden Dr. Seran Göçer, ışıl ışıl saçlara sahip olmak isteyen kadınların yapması gerekenleri anlatıyor.

Kış aylarında sert rüzgarların etkisi, saçın nem dengesini bozar ve kurumaya neden olur. Kışın banyo sonrasında saçların saç kurutma makinesiyle kurutulması, yıpranmaya neden olan önemli sebeplerdendir. İşte bu yüzden saçlar en çok yaz mevsimini sever. Çünkü kendi halinde kurumaya bırakılan saçlarda kuruma, yıpranma, kırılma ve yanma riskleri kalkar.

Yıpranan saçlarınızın uçlarından en az bir santimetre kestirin. Böylece saçların yıpranmış ve ölü uçlarından kurtulursunuz, saçlarınız sağlıklı uzar.

Saç kesiminin ardından gelen aşama, saçları canlandıracak ve nemlendirecek nem maskesi yapmaktır. Bu işlem profesyonel ürünlerle yapılmalı.

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tuğba Türe, “Saç sağlığının korunması için yapılması gerekenler” hakkında bilgi verdi.

– Saç boyası, renk açıcılar, jöle, köpük, sprey gibi kozmetik ürünlerin bilinçsiz kullanımı saçlara zarar verebilir. Saç şekillendirici ürünler sık kullanımda ve saçtan temizlenmediğinde saçta kalıntı oluşturarak saç tellerinde zayıflama ve kırılmalara neden olabilirler.

– Saçlar gün aşırı ve ılık su ile yıkanmalıdır. Ayrıca ikisi bir arada ürünler yerine şampuan ve saç kreminin ayrı ayrı uygulanması daha doğru olur. Saç kreminin saç uçlarına sürülmesi yeterli.

– Alın bölgesinde bant şeklinde görülen saç dökülmelerinin en sık sebebi sıkı toplanmış saçlardır.

“Saçlar ışıl ışıl olsun” için 3 cevap

  1. Saçlarımda çok kırık var, saç maskesi uygulasam iyi gelir mi acaba? Birde boyatmak istiyorum. Koleston köpük boya diye bir ürün çıkarıyormuş, facebookta görmüş arkadaşım. Şimdiden 18 farklı çeşidi olacakmış, öyle bir şey olursa süper olur bence :)

  2. alın bölgesindeki bant bant dökülmüş kısa saçlar bnm perçemim olduğu için var ama şuan rahatsızlık duymuorum çünkü çok belli olmuoo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek