Safra kesesi hastalıkları

Safra kesesi hastalıkları

Safra kesesi taşlarının sırt bölgesinde, karın bölgesinin sağ üst kısmında ya da midenin üstünde ağrı ile kendini belli ettiğini belirten uzmanlar, bu bölgelerde herhangi bir ağrı hissedildiğinde derhal bir uzmana baş vurulması gerektiğini belirtiyor.

Safra kesesi, karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Sırt bölgesinde, karın bölgesinin sağ üst kısmında ya da midenin üstünde herhangi bir ağrı hissettiğinizde safra kesesi taşlarına sebep olma ihtimali göz önüne alınarak, derhal bir uzmana danışılmalıdır. Çok üzerine düşülmeyen ve dikkate alınmayan bu ağrılar ciddi hastalıklara yol açabilir.

Safra yollarında meydana gelen tıkanmalar, safra taşları ve iltihaplanmalar çok sık rastlanıldığı için ihmal edilmemelidir.

İlerleyen yaşla birlikte alınan kilo fazlalığı sebebiyle, özellikle kadınlarda safra kesesi taşları oldukça sık görülmektedir.

Gaz şikâyetleri ve yemek sonrası hazımsızlıkların baş göstermesiyle safra kesesi taşları sebebiyle görülen iltihaplanmalar karın bölgesinde şiddetli ağrılara yol açar.

Karnın sağ üst bölgesinde beliren ağrılarla birlikte şiddetli sancı, bulantı, ateş ve iştahsızlık belirtiler arasında yer alıyor.

Safra kesesi taşının keseden ana safra yollarına düşmesi durumda safra yollarının tıkanmasıyla sırt ağrılarına ve pankreas iltihaplarına bağlı olarak hayati tehlike taşıyan rahatsızlıklara sebep olabilir.

Safra kesesi rahatsızlıklarına yakalanmamak için beslenmenize dikkat etmeli, kilo kontrolüne önem vermelisiniz.

Az ve sık besin tüketmeli, yemeklerin az yağlı olmasına özen göstermelisiniz.

Turşu, baharat, acı, hardal gibi besinlerden uzak durmalısınız

Yumurtayı azaltmalı, çikolata, kek, pasta ve kremalar tüketmemelisiniz.

Safra kesesi rahatsızlıkları tedavi edilmezse, enfeksiyonlara bağlı olarak karaciğer ve pankreasta iltihaplanmalara yol açabilir, safra kesesi kanserine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek