Sağlığınız için doğru sporu yapmalısınız

Uzmanlar, sonu ölümlere varan tehlikelerden korunmak için sağlık kaynağı olan spor ve egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerektiğini belirtiyor.

Sağlıklı spor yapmak için

Ailesinde kalp hastalığı hikâyesi olan, kaza dışında erken yaşlarda ölüm hikâyesi bulunan, şeker veya tansiyon hastası, sigara bağımlısı, kolesterol, aşırı kilo sorunu olan kadınlar, spora başlarken bir spor hekiminin kontrolünden geçmelidir.

Spor hekiminizin uygulayacağı bazı test ve değerlendirmeler sonrası, kademeli olarak efor yoğunluğunuzu artırmalı, sağlık açısından spor yapmanızın herhangi bir sakıncası olup olmadığı ortaya konulmalıdır.

Hangi spor seçilmelidir?

Aklınıza gelen her sporu yapabilirsiniz. Hiçbir imkânınız yoksa en azından düzenli olarak yürüyebilirsiniz. Düzenli yürüyüş yapabilmeniz için pahalı egzersiz ekipmanına veya bir kulüp üyeliğine ihtiyacınız yoktur ve sağlık için elde edeceğiniz tüm kazanımları sağlayabilirsiniz.

Yürümeye uygun güzel bir spor ayakkabısı, rahat pamuklu bir egzersiz kıyafeti ve bir su şişesi, sağlıklı spor yapmanız için yeterlidir. Hangi spor için olursa olsun temel kurallar aynıdır. Yapacağınız spor aktivitesi en azından 20-30 dakika, ideal olarak 45 dakika kesintisiz sürmelidir.

Ritmik olarak geniş kas gruplarını çalıştırmalı, egzersizden önce ve sonra bütün kaslarımızı germeliyiz. Spordan önce, spor esnasında ve sonrasında yeteri kadar su içmeliyiz.

Bayanlara uygun spor dalları

Kadınlar için uygun görülen sporlar genellikle bale, buz pateni, ritmik jimnastik, su balesi-senkronize yüzme, dans gibi sanatla iç içe olan sporlar olmakla beraber, artık hemen hemen her spor dalında kadınları görmek mümkündür.

Estetik sporlarda kadınlar erkeklere oranla daha başarılı olmakta ve fizyolojik gereksinimlerini daha rahat sağlayabilmektedir. Diğer sporlarda da kadınlar sağlıkları için yeteri kadar kazanım sağlamakta ve profesyonel olmadığı sürece fiziksel kapasiteleri ile ilgili bir sorun yaşamamaktadır.

Yüzme, tenis, paten, atletizm, bisiklet, voleybol, basketbol gibi topla oynanan sporlar gibi her spor türü bayanlar tarafından başarı ve sağlıkla uygulanmaktadır. Siz de kendinize uyan bir spor bulabilir ve spor yoluyla kendinizi ifade edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek