Sağlığınızı meyvelerin gücüyle koruyun

Yaz, meyve çeşitlerinin bolluğu açısından en zengin mevsim olarak biliniyor. Bu bereketli dönemi iyi değerlendirerek, filenizi sağlıkla doldurmak elinizde. Markete ya da pazara gittiğinizde satın aldığınız meyve ve sebzelerin sağlığınızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz?

Medical Park Fatih Hastanesi’nden Diyetisyen Sevil Nas Can; çok sık tükettiğimiz, marketten ve pazardan aldığımız ya da dalından keyifle toplama şansını elde ettiğimiz meyvelerin besin değerleri hakkında bilgi verdi.

Elma: C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında faydalı ve posadan zengindir. Kolesterolü düşürür ve kan şekerini kontrol altında tutar. Vücut direncinin artmasına, kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Armut: Fosfor, kalsiyum ve potasyum yönünden zengindir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına ve tansiyonun ayarlanmasına yardımcı olur.

Dut: Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcıdır.

Kiraz: Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önler. İdrar söktürür ve vücudun su dengesini ayarlamasına yardımcı olur.

Erik: A ve C vitamini ile kalsiyum açısından zengindir. Bağırsak çalıştırır ve vücut direncini artırır.

Malta eriği: Gerçek bir A vitamini deposudur. Göz sağlığına ve büyümeye yardımcı olur.

İncir: Bol posa, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardımcı olur. Kemik ve diş sağlığını korumaya yardımcıdır.

Üzüm: Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

Kivi: C vitamini deposudur. Yaşlanmayı geciktirir. Güçlü bir antioksidandır. Alerji türlerine karşı bağışıklığı artırır.

Ananas: Potasyum, fosfor, demir, A ve C vitamini içerir. Toksin atıcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cilt sağlığını korur. Vücut zindeliğini artırır.

Kayısı: A, B ve C vitamini içerir. Cilt, göz ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemik gelişimini artırır. Kansızlığa iyi gelir. Kas ve sinir sistemini kuvvetlendirir.

Ayva: A, B ve C vitamini içerir. Mideyi rahatlatır. İshale karşı koruyucudur ve cildi güzelleştirir.

Şeftali: C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Sindirimi kolaylaştırır. Sinir sistemini ve vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Çilek: A, C ve E vitamini ile folik asitten zengindir. Kas ve eklem ağrılarını azaltır. Cildi güzelleştirir ve idrar sökücüdür.

Mango: A ve C vitamini yönünden çok zengindir. Göz ve cilt sağlığına destek olur. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur.

Ahududu: Folik asit, C, E ve A vitamini içerir. İştah açıcı ve idrar sökücüdür. Diş sağlığına iyi gelir. İshali önler ve ateş düşürücüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek