Sağlıklı beslenmeyi ‘takıntı’ yapmayın

Sağlıklı beslenmek doğru da olsa bu konuda aşırıya kaçmak ‘Ortoreksiya Nervoza’ rahatsızlığının habercisi olabiliyor. Modern yaşamın bir getirisi olan beslenme davranış bozukluklarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Şimdilerde, yeni bir beslenme bozukluğu olan Ortoreksiya Nervoza’dan sıklıkla söz ediliyor. “Sağlıklı Beslenme Takıntısı” anlamına gelen bu hastalığa yakalanan bireyler, beslenmeye takıntılı derecede önem veriyor.

Diyetisyen İpek Ağaca, Ortoreksiya Nervoza olan kişileri besinler konusunda gereğinden fazla titiz ve kararlı davranan kişiler olarak tanımlıyor.

Yiyeceklerde zararlı maddeye karşı duyulan derin korku nedeniyle Ortoreksiya Nervoza hastaları tarımsal ilaçlar içermesi ve hazırlanış teknikleri nedeniyle pek çok yiyeceği diyetlerinden çıkarıyor. Sonuç olarak, beslenme listelerinde sadece bir ya da iki çeşit yiyecek kalıyor.

Ortoreksiyalı bireylerin çoğunun vejetaryen beslenme tarzını benimsediğini belirten İpek Ağaca, bu kişilerin besinleri çiğ yemeye gayret ettiğini, çünkü pişirme eyleminin sağlıksız olduğunu düşündüklerini söylüyor.

Yapılan çalışmalar, Ortoreksiya Nervoza görülen kişilerin genel olarak ekonomik durumlarının iyi olduğunu gösterse de Ağaca, hastaların çoğunun toplum içinde mutsuz kişiler olduğunu vurguluyor.

Beslenme takıntısı, bu kişilerde sosyal ilişki eksikliğine ve tatminsizliğe yol açıyor. Bu hastalık; genelde fiziksel bir rahatsızlıktan değil, psikolojik bir bozukluktan kaynaklanıyor ve terapi desteğiyle hastalar iyileştirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek