Sağlıklı ve güçlü tırnakların sırrı

Şeytantırnağı oluşumunun bir numaralı nedeni tırnakların etrafını çevreleyen derinin fazla kuru olmasıdır. Bu derideki tahribat ve şeytantırnakları ellerinizin nemlendirici bir kreme ya da losyona ihtiyaç duyduğunun göstergeleridir.

Tırnak etrafındaki deriler, bakterilerin vücudumuza girmesini önleyen bariyerlerden biridir. Bu nedenle, oldukları gibi bırakmak, yani kesmemek en iyisi. Pek çok kadının dertli olduğu bir konu da zayıf tırnaklar. Maalesef bu sorunun da kalıcı bir çözümü yok.

Bununla birlikte düzenli olarak kullanacağınız bir tırnak kuvvetlendiricisiyle daha sağlam tırnaklara sahip olabilirsiniz. Kuvvetlendiriciyi her gün ince bir tabaka halinde sürmeniz gerekiyor. Fazla miktarlarda sürmenizin bir faydası yok. Hatta aşırı miktarlarda uygulandığında tırnağınız kırılgan bir hal alır.

Tırnak boyaları ve cilalar da hassasiyet gerektiren konulardan. Biraz dikkat ve özenle, boyalı tırnaklarınızı uzun süreler koruyabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler pek de yabancısı olmadığınız şeyler:

– Tırnak boyasını uygulamadan önce tırnakların temiz ve yağsız olduğundan emin olmalısınız. Tırnak üzerindeki doğal yağ, losyon ya da bir parça pamuk lifi boyanın kısa sürede çıkmasına neden olabilir. En iyisi boya öncesi tırnakların asetonla temizlenmesidir.

– Boyayı daima iki kat sürünüz. Alt kat, temeli oluştururken bunun üstüne süreceğiniz ikinci kat tutunmak için daha sağlam bir yüzey bulacaktır.

– Her bir katın kuruması için birkaç dakika bekleyin.

– Suyla temasta mümkün olduğunca eldiven kullanmaya özen gösterin: Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken yahut bahçe işleriyle ilgilenirken…

– Cisimleri yakalarken, tutarken, klavyeyle yazarken tırnaklarınızı birer alet gibi kullanmaktan vazgeçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek