Sağlıklı yaşam için doğru beslenin

Sağlıklı yaşamın anahtarının doğru beslenme olduğunu belirten uzmanlar, tüketilen besin maddelerinin besin değerlerinin öğrenilerek günlük beslenme şemasının ona göre çıkarılmasını tavsiye ediyor.

Doğru beslenmenin temel şartlarından biri, besinlerin besleyici değerleri bakımından nasıl gruplandırılacağını ve en uygun beslenme planının nasıl oluşturulacağını bilmektir.

Yiyeceklerimizi besleyici değerleri bakımından 5 ana grupta toplarız. Birbirlerinin alternatifi olan besinleri içeren bu gruplar, şöyle sıralanıyor:

Et grubu besinler

Et, tavuk, balık, yumurta, nohut, kuru fasulye, mercimek ve bu besinlerden yapılan yiyeceklerle; protein, B vitamini ve demir ihtiyacımızı karşılarız. Türk mutfağında önemli bir yeri olan etli kuru fasulyeyi, etsiz olarak pişirdiğimizde, hem gerekli olan protein ihtiyacımızı karşılamış oluruz, hem de daha az kalori alırız.

Süt grubu besinler

Peynir, yoğurt, süt, çökelek ve sütlü tatlılar, vücudumuzun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynar. Her yaş grubu için oldukça önemli olan bu besinlerden günde en az 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya çökelek, ya da 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketmek gerekir.

Sebze ve meyve grubu besinler

Vücudumuzun C vitamini gereksinimini, ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerden karşılarız. Her gün en az 2 porsiyon sebze yemeği, en az 2 porsiyon elma, armut, portakal, kayısı gibi meyveler tüketilmelidir. Özellikle diyet yapanlar veya formunu korumak isteyenler için meyve grubu oldukça önemlidir.

Tahıl grubu besinler

Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, yufka, kek, bisküvi ve irmikten yapılan tüm tatlılar; hem B grubu vitamin ihtiyacımızı, hem de günlük enerji gereksinimimizin büyük bir kısmını karşılar. Bu gruptan yiyecek seçimi yaparken, kalorisi azaltılmış ürünler tercih edilmelidir.

Yağ ve şeker grubu besinler

Yağ, şeker, salça ve baharatı ise yemeklerimize lezzet vermek için kullanırız. Şeker, vücudumuza enerji sağlamakla birlikte, fazlaca tüketildiğinde kişinin dengesiz beslenmesine ve aşırı kilo almasına neden olur. Bu yüzden, şeker ilavesiz veya yağ ve şeker oranı düşük light ürünleri tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek