Sağlıklı yaşam için ideal besin domates

Sağlıklı yaşam denildiğinde akla ilk gelecek besinlerden biri domates olmalıdır. Çünkü domates, sağlıklı, kaliteli bir yaşam ve beslenme ilişkisine en yakışan besinlerden biridir.

Domatesin enerji değeri azdır. Bir orta boy domates ile en fazla 25-30 kalori alınır. Domates ve domates ürünlerinin kilo yönetimini kolaylaştırmasının bir nedeni de budur. Bir başka neden, domatesin düşük glisemik indeksli bir besin olmasıdır. Bunun anlamı domatesin kana çok yavaş ve dengeli bir biçimde karışmasıdır.

Domatesin kilo kontrolünü sağlamasında, düşük glisemik indeksli bir besin olmasının payı büyüktür.

Kırmızı mucize domates
Domates, ayrıca lif zengini bir besindir. Bir adet orta boy domateste ortalama 1 gr lif bulunur. Lif bakımından zengin beslenme; kolesterol, kan şekeri ve trigliserit dengesine destek olur. Kan basıncını azaltır. Kansere karşı korur. Kilo yönetimini kolaylaştırır. Kansızlıkla mücadelede yardımcıdır.

Domates ve domates ürünleri A vitamini, potasyum ve folit asit bakımından zengindir. Taze domateste C vitamini de bulunur. Günde 1 orta boy domates yiyerek C vitamini ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra domates likopen deposudur. Kırmızı mucize likopen, domates ve domates ürünlerinin “sihirli gücü”dür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek