Sahte güneş gözlükleri gözbebeğini büyütüyor

Yakıcı güneş ve sıcaklıklar sebebiyle halk arasında güneş gözlüğü kullanımı gittikçe artarken, uzmanlar kalitesiz gözlüklerin zararlarına dikkat çekiyor. Hangi tür malzemeden yapıldığı ve içinde ne tür kimyasal maddelerin bulunduğu bilinmeyen sahte güneş gözlüklerinin göz sağlığına kalıcı zararlar verdiğini ifade eden uzmanlar, bu tür güneş gözlüklerinin kullanılmamasını öneriyor.

Gözlerde yanma ve kaşınma gibi rahatsızlıklardan dolayı son 2 ayda çeşitli hastanelere 2 bine yakın kişinin başvurduğunu hatırlatan Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Talha Özdemir, sahte güneş gözlüklerinin renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden olduğunu kaydetti.

Önceleri cadde ve sokakların köşe başlarını tutan işporta tezgâhlarında satılan kalitesiz güneş gözlükleri, günümüzde artık marketlerin gözlük reyonlarını süslüyor. Genellikle Uzakdoğu ülkelerinden Türkiye’ye gelen ve çok ucuz fiyatlarla satışa sunulan sahte güneş gözlükleri, düşük kaliteli camlardan imal edilmeleri sebebiyle ileri yaşlarda katarakt ve glokom gibi göz hastalıklarına yol açabiliyor.

Güneş gözlüğü alınmadan önce mutlaka doktor muayenesinden geçilmesi gerektiğinin altını çizen Opr. Dr. Özdemir, alınan güneş gözlüğünün mutlaka garantili olmasına dikkat edilmesini istedi. Güneşin zararlı ışınlarının katarakt, göz kuruluğu gibi birçok göz hastalığına neden olduğunu hatırlatan Özdemir, “Kliniğimize göz yanması ve kaşınması şikâyetlerinden günde onlarca hasta geliyor. Bu şikayetlerin çoğu, yanlış gözlük kullanımı ve gözlük kullanılmamasından kaynaklanıyor. Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü takılmalı. Ancak piyasada bulunan kalitesiz güneş gözlükleri, göz sağlığına ciddi zararlar veriyor. Gözler ultraviyole ışınlardan gerçek güneş gözlükleri ile korunur.” dedi.

Ucuz ve kalitesiz gözlükleri kullananların katarakt olma olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Talha Özdemir, gelişi güzel satılan güneş gözlüklerinin satışının yasaklanması gerektiğine dikkat çekti. Özdemir, “Rastgele alınan güneş gözlükleri, kısa süreli rahatlık verebilir ama gözleri zararlı ışınlardan korumadığı gibi göze zarar da verir. Gözde derin yaralar açabilir. Numaralı olarak satılan kalitesiz gözlükler ise göz rahatsızlıklarının ilerlemesini sağlar. Kullanılacak gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir. Ayrıca polarize camlar da zararlı ışınları süzerek gözü zararlı ışıktan korur. Bunlara dikkat edilirse bir problem olmaz.” diye konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalan Kuruca, “Sahte güneş gözlükleri renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden oluyor. Bu da gözde kalıcı zararlara, hatta körlüğe bile neden olabiliyor. İşportada satılan güneş gözlükleri nikel maddesinden yapılıyor. Nikel vücutta alerji yapan, kanserojen üreten bir maddedir. Nikel ultraviyole ışınlarını yeterli miktarda da tutmaz. Bunlar pencere camından yapılan kalitesiz gözlüklerdir, kolayca kırılabilir.” şeklinde konuştu.

Kalitesiz camın ultraviyole ışınlarını kesemediği için gözün odak noktasına ışınların daha fazla geldiğini dile getiren Optisyen Buğra Karamanoğlu ise vatandaşların Sağlık Bakanlığı onaylı gözlükleri kullanmalarını tavsiye etti. Kahvarengi ve turuncu camlı gözlüklerin daha sağlıklı olduğunun altını çizen Karamanoğlu, “Bunlar eskiden sokakta satılıyordu. Şimdi ise marketlerin reyonlarında. İşportalarda satılan güneş gözlüklerinin renk geçirgenlikleri farklı. Sahte gözlüklerle trafik ışıklarını kendi şeklinde göremeyiz. Kırmızı ve yeşili algılamakta zorlanacağımız için trafik kazalarına da yol açabilir. Kesinlikle kullanılmamalı. Güneş gözlüğü alınacaksa gözlükçüden alınmalı, garanti belgesi istenmeli.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek