Sarsılan aşkları kurtarma yolları

Masal gibi bir ilişkinin tam ortasındasınız. Herkes size hayranlıkla bakıyor. Ancak kimi zaman sevgilinizle yaşadığınız problemler, ilişkinizi sarsıyor. Tam burada size çok büyük görev düşüyor. İşte bu tür durumlarda adım adım yapmanız gerekenler…

Hatalarınızı kabullenmeli, onun kişiliğini zedeleyecek davranışlardan kaçınmalı ve de en önemlisi sadece ve sadece ikinizin olduğu çok özel bir dünya kurmak için çabalamalısınız. Öyleyse, aşk geminizi batırmamak için dümene geçin ve ilişkinizin kaptanı olun. İşte aşkınızı sarsmamak için seyir defterinizdeki rotalar…

Kabullen: İktidar ilişkileriyle sarmalanmış bir dünyada iktidardan, güçten arınmış bir ilişki kurmak zordur. Kendi gücünü karşındakini ezmek için kullanmayacaksın ve var olan güç dengesinin kalıcı olmayacağını bilerek içini ferah tutacaksın. İkincisi, bir insanın hep aynı şiddette sevmesi mümkün değildir, bunu da kabul edeceksin.

İzin ver: Karşındakinin “Kendisi” olmasına izin vereceksin; sana uymayan yanlarını bile budamaya kalkmayacaksın. Sen de uyum sağlamak için kendini eksilten bir çabaya girişmeyeceksin. Bu hiçbir zaman sandığın kadar iyi olmaz; her zaman sandığından kötü olur.

İki kişilik evren kur: Kanepede uzanıp yaptığınız dedikodularla, komik küçük sohbetlerle sadece ikinizin anlayacağı bir dil ve bu dilin etrafında iki kişilik bir evren kuracaksın. Orası ilişkinin ilk kucağıdır, zedeleme. Oraya ihtimamla tatlı dedikodular ve pamuk şekeri gibi hallerini taşıyacaksın. Dünya işleri zaten ağır; sen hafifleteceksin!

Zaaflarını kullanma: Hiçbir kavgada onun kişiliğini yıkacak şeyler söylemeyeceksin. Onun zaaflarını kavgada koz olarak kullanmayacaksın. Sevdiğin insanla “Yenmek” için kavga etmeyeceksin. Bir insan kendisini aşağılayan bir ilişkiye katlanmaz.

Yıkılma: Hiçbir üzüntünde onun üzerine yıkılmayacaksın. O senin doktorun, psikologun değil, sevgilin. Kendi derdini kendin halledeceksin. Sorunlarını paylaşacaksın, ama onu “Bana ne kadar katlanabiliyor” diye test etmeyeceksin.

Öğren: Birlikte yeni şeyler görmeye, yeni maceralar yaşamaya bakacaksın. Tembellik etmeyeceksin. İlişkinin enerjiye ihtiyacı varsa, kendini akışa bırakmayacaksın. Birlikte gelişmenin yollarını bulacaksın.

Antrenman yap: Birbirinize çok yapışıp kaldığınız anlarda derhal ufak çaplı tek başına yaşama antrenmanları yapacaksın. Ona da yaptıracaksın! Bu, ilişkiye yeni enerji girişini sağlayacağı gibi, seni kaybetme korkusundan uzak tutar.

Emek harca: “Sevgi emektir” cümlesi eksiktir. “Beni sev, birbirimizi çok sevelim” cinsinden niteliksiz bir emek sadece yapış yapış bir debelenmedir. O emeğin içine zekâ katacaksın. İlişkinin ihtiyaçlarını saptamaya gayret edeceksin. Örneğin; onun yalnız kalmaya ihtiyacı varsa tepesine binip sevgi sergilemeyeceksin.

Onun tarafını tut: Ne olursa olsun üçüncü kişilerin yanında ve üçüncü kişilere karşı onu tutacaksın! Hiç objektif gibi görünmeyebilir bu sana ama zaten ilişki subjektiftir!

Dikkat et: En önemli şey ilişkiniz değil, sakın öyle zannetme. En önemli şey, o ve sensin; ayrı ayrı. İkiniz de birer insansınız; bu sınırsız olanak ve ihtimal demek. Yani esasında gerekiyorsa, canınızı sıkıyorsa ilişkiden de vazgeçebileceksin. Onu, işte bu kadar seveceksin.

“Sarsılan aşkları kurtarma yolları” için bir cevap

  1. biz sevgilimle 4 senedir beraberiz bir buçuk sene ayrı kaldık tekrar başladık hiç sorunumuzda yok ama kız arkadaşım arada herşey çok güzel giderken isteksizleşiyor mesaj bile atası gelmiyo nedenini odada bilmiyo istemediği içinde aşkım bile demiyo anlamıyorum ne yapmalıyım daha öncede oldu ayrıldık ama hala aşık oldumuzu fark ettik ama yine öyle durumdayız ama ne yapacağımızı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek