Savaş çocukların psikolojisini bozuyor

Uzmanlar, savaşla ilgili haberlerin çocukları anne ve babalardan üç kat daha fazla etkilediğini belirterek, resim derslerinde kırları, bahçeleri ve hayvanları çizen çocukların, savaş söylentisiyle birlikte top, tüfek veya yanan gemi resimleri yaptığını söyleyerek öğretmen ve ebeveynleri uyarıyor.

Çocukların, özellikle televizyon ve gazetelerde yayınlanan savaşla ilgili görüntü ve fotoğraflardan uzak tutulması gerektiğini vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günseli Oral, “Eğer çocuklar bu görüntülere maruz kalırsa, reaptik depresyon, grup depresyonu ve öğretilmiş yalnızlık duygusu kaçınılmazdır” diye konuştu.

Aileler dikkat etmeli

Oral, uzun zamandır televizyon ve gazetelerde savaşla ilgili geniş haberlerin yer aldığını belirterek, “Çocukları bu kaosun içinden çıkarın” uyarısında bulundu.

İlköğretim çağındaki çocukların psikolojilerinde değişiklikler yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Oral, resim derslerinde kırları, bahçeleri ve hayvanları çizen çocukların, savaş söylentisiyle birlikte top, tüfek veya yanan gemi resmi yaptığını anlattı.

Çocukların psikolojisinin, hayatla ilgili düşüncelerinin değişmemesi için ailelerin dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Oral, “Aileler çocukların yanında kesinlikle savaş ile ilgili yorumlar yapmamalı. Savaş ile ilgili haberler yayınlanmaya başladığında çocuklar, televizyon başından uzaklaştırılmalı” diye konuştu.

Şiddete yönelik oyunların da bu dönemde çocuklar üzerinde olumsuz etki yapabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Oral, çocukların bilgisayarlarda şiddet yanlısı oyunlar oynamasına izin verilmemesi gerektiğini de belirtti.

İlköğretim çağındaki çocukların pek çok konuda çeşitli sorular sorduğunu hatırlatan Doç. Dr. Oral, çocukların savaş ile ilgili sorularının da dikkatle yanıtlanması gerektiğine dikkat çekti.

Oral, “Çocukların Irak savaşı ile ilgili sorularına, düşünerek yanıtlar verilmeli. Kan ve şiddetten söz etmek yerine, farklı bir Irak anlatılmalı ya da konu değiştirilip hiç anlatılmamalı” dedi.

Doç. Dr. Oral, savaşın sadece çocuklar üzerinde değil, yetişkinler üzerinde de olumsuz etkiler bıraktığını; yetişkinlerin gelecekle ilgili düşüncelerinin ve hayallerinin tahrip olup `yalnızlık’ duygusuna kapılmalarına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

“Savaş çocukların psikolojisini bozuyor” için 2 cevap

  1. ya ben şahsen bu konuyu beğenmedim neden diye sorarsnız benim ödevimle hiç bi alakası yok yani bunu kuranlara acıyorum nası bi siteyse of ya hiç bi sitede bnm ödevimle alakası yok :S

  2. ya bn eniyisi size sorumu yazıyım siz bulmaya çalışın sorum şu: savaşın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri konusunda duygu ve düşünceler nelerdir yha sizden istedğim tek şey bu sorunun cevabı ama eğer bulamassanız bildiğiniz bir ite varsa bu soruya uygun lütfen soleyin :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek