Şeker hastaları mutlaka sahura kalkmalı

Uzmanlar, oruç tutacak diyabet (şeker hastalığı) hastalarına mutlaka sahura kalkmaları ve Ramazan’da oruç tutmadan önce doktor kontrolünden geçmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Dahiliye Uzmanı Dr. Sait Önal, şeker hastalarının normal şartlarda gün içinde en az üç ana, üç ara öğün ile beslenmeleri gerektiğini hatırlatarak, Ramazan’da iki ana öğüne düşecek olan beslenme düzenine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Dr. Önal, “Kan şekeri kontrolünün sağlanamamasından kaynaklanan diyabet ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu sebeple normal şartlarda zaten çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık olan diyabet, Ramazan’da daha özenle takip edilmelidir.

Şeker sorunu yaşayan hastalar Ramazan öncesinde kesinlikle doktor kontrolünden geçerek diyabet türlerine göre en uygun yönlendirmeyi almalıdırlar” diye konuştu.

Kan şekerinizi düzenleyin

Şeker hastaları için hazırlanan iftar ve sahur yemeklerinin hafif olması gerektiğini belirten Önal, şu tavsiyelerde bulundu:

“Yemekler kan şekerini düzenleyici bir tarzda hazırlanmalıdır. Ağır, yağlı, hayvansal gıdalar yerine hafif bir çorba, sebze yemekleri ve yeterli sıvı (su) alınmalıdır. İftar ve sahur arası dönemde ise kahvaltıya yakın bir ara öğün oluşturulmalı ve hafif bir şekilde ara öğün yapılmalıdır. Bu öğün uyumadan iki saat önce tercih edilmelidir.”

Sebze ve tahıl tüketin

Sahurun kesinlikle atlanmaması gerektiğini bildiren Dr. Önal, “Ara öğünden sonra uyunmalı ve sahur vaktinde sahura kalkılmalı” dedi.

Sahurda da kan şekerini düzenleyerek, sağlıklı gün geçirmeye yardımcı olacak gıdaların tercih edilmesini öneren Dr. Önal, kahvaltılık ürünlerin, yeşil taze sebzelerin, kepekli tahılların tüketilebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek