Şeker hastalığı (diyabet) kör edebiliyor

Şeker hastalığının ciddiye alınıp, kontrol altında tutulması göz sağlığı için çok önemli. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon insanı etkilediği tahmin edilen diyabet hastalığı, göz damarlarına da zarar vererek görmede azalmaya, önlem alınmadığında ise körlüğe yol açabiliyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Prof. Dr. Solmaz Akar, diyabetli hastalarda göz tansiyonu, katarakt ve gözün arka damarlarında kanama gibi sorunların daha sık görüldüğüne dikkat çekiyor.

Diyabet, Türkiye’ de bilinen 2.5 milyon, bilinmeyenlerle birlikte 5 milyon insanı etkileyen bir sağlık sorunu. Pankreastan salgılanan insülin hormonunun, tamamen ya da kısmen eksikliğine bağlı olarak gelişen diyabet, kan şekeri yüksekliği ile kendini gösteriyor.

Diyabetten genler de sorumlu

Kalıtım, şişmanlık, hareketsizlik ve yüksek tansiyon hastalığı diyabete yakalanma riskini artırıyor. Çok susama, idrara çıkma, acıkma, kilo kaybı ve yorgunluk hastalığın en iyi bilinen belirtileri.

Diyabetin düzenli tedavisi son derece önemli. Aksi halde hastaların göz sağlığı da olumsuz etkileniyor. Hastalarda göz tansiyonu, katarakt ve gözün arka damarlarında kanama gibi sorunlar gözleniyor. Özellikle insülin kullanan hastalarda gözle ilgili sorunlar daha sık görülüyor.

Diyabet göz damarlarını etkiliyor

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Solmaz Akar, diyabetin gözün ağ tabakasındaki (retina) damar sistemini etkileyen bir hastalık olduğunu, çoğunlukla küçük damarları tuttuğunu belirtiyor ve ‘Ancak büyük damarları da etkileyebilir.

Ufak damarlarda meydana gelen tıkanmalar retinada yetersiz beslenmeye (hipoksi) neden olur ve retinada oksijenlenmeyi artırmaya yönelik yeni damar gelişimi başlar. Bu bölgeler, tedavi edilmediği takdirde de retinada veya göz içinde kanamalara neden olur’ diyor.

Gözdeki belirtiler

Diyabetik retinopati, başlangıçta hastanın fark edebileceği bulgu vermeyebiliyor. Genellikle diyabeti nedeni ile göz kontrolü altında olduğu için hekim tarafından tanı konuluyor, gerekiyorsa tedavi ediliyor. Bulgu verenler ise görme noktasının tutulduğu ve kanamaların başladığı hasta grubunu oluşturuyor.

Prof. Dr. Akar hastaların genellikle görme azalması, eğri görme veya görmenin tümünün kaybolmasından yakındıklarını söylüyor.

Zamanında lazer ya da ameliyatla yapılan tedavi ile diyabetin verdiği zarar ortadan kaldırılıp ileriye dönük önlem alınabiliyor.

“Şeker hastalığı (diyabet) kör edebiliyor” için 2 cevap

  1. şeker hastalığı ne zaman son bulacak türkiyede ne zaman kök hücre tedavileri başlayacak çok merak ediyorum beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim özge yılmaz

  2. Annemin de gözlerinde rahatsızlık ilerledikçe doktora gittik. Şekeri vardı zaten. Doktor ona bağlı olabileceğini söyledi. Lazerle tedavisi mümkünmüş Dünyagöz’de yaptırdık biz. Tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek