Selülit hakkında yanlış bilinenler

Selülit hakkında yanlış bilinenler

Birçoğumuz selülitin aşırı kilo ve obezite ile bağlantılı olduğunu ve sadece çok miktarda su içerek selülitten kurtulmanın mümkün olabileceğini düşünürüz. Fakat aslında bütün bu bildiklerimizin çoğu sadece bir mitten ibaret…

Selülitten kurtulmak için asıl yapmak gereken nedir?

Diğer birçok hastalık ve rahatsızlık gibi, selülit de genlerinizde taşıdığınız genetik şifrelerinize dayanır. Diğer bir ifadeyle, annenizin selülite doğal bir yatkınlığı varsa, bu yatkınlık sizde daha da baskın olur. Selülit derinin alt tabakasında, yağ dokusunun biriktiği subdermiste destek dokularının yitirilmesi sonucunda oluşur. Doku yitimini tamamen durdurmak imkan dahilinde olmasa bile, bu süreci yavaşlatmak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Şimdi selülit konusunda ne yanlış ne doğru bir bakalım.

Selülit aşırı kiloyla bağlantılıdır

Doğru değil. Selülit daha zayıf kadınlarda, hatta atletlerde bile görülebilir. Ancak elbette ki kilo aldığınız dönemlerde hızlı diyetlere çok daha sık başvurmaya başladığınızda, selülit durumu daha da kötüye gidecektir. Kilo aldığınız zamanlarda seubdermisteki destek dokuları gerilerek esnekliğini yitirir ve bu da selülit oluşumunu hızlandırır.

Çok miktarda su içerek selülitten kurtulabiliriz.

Doğru değil. Su toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır ve tüm organların normal bir şekilde işlev göstermesi için gereklidir. Normal vücut sirkülasyonunuzu sürdürmek ve lenf sisteminiz için günde bir ya da bir buçuk litre su içebilirsiniz. Ancak vücudunuz için gerekli olan nem başka bir yoldan sağlanmalıdır. Vücudumuzun sandığımızdan çok daha fazla suya ihtiyacı olduğundan ve aldığımız suyu büyük oranda iç organlarımız tükettiğinden, içtiğimiz su tenimize bile ulaşamaz. Bu nedenle çok miktarda su içmenin selüliti engellemeye yönelik önemli bir etkisi yoktur.

Doğru beslenmeyle selüliti engelleyebiliriz.

Tam olarak doğru değil. Dengeli bir beslenme elbette ki genel sağlığımız açısından önemlidir fakat selüliti engellemeye yönelik ciddi bir etkisi yoktur.

Egzersiz yapmak selülit oluşumunu engeller.

Doğru. Hayatınızda spor faaliyetlerini arttırarak vücut sirkülasyonunuzu ve mikro-sirkülasyonu hızlandırabilirsiniz. Egzersiz vücudunuzdan çok fazla su atılmasına neden olur ve kaslarınızı güçlendirir. Bunun sonucunda, teniniz çok daha gergin, pürüzsüz ve yumuşak görünür. Selülit açısından özellikle vücudunuzun aşağı kesimlerini çalıştıran egzersizler öneririz: hızlı yürüme, bisiklet ve uyluklarınızı çalıştıran egzersizler.

Masaj selülit oluşumunu engeller.

Doğru. Vücudunuzun selülitten etkilenen kısımlarına masaj yapılması bu bölgelerdeki mikro-sirkülasyonu hızlandırır ve teniniz masaj sonrasında çok daha gergin bir görünüm kazanır.

Anti-selülit krem ve serumları

Evet, işe yarıyorlar. Vücudumuzun genel su ihtiyacı yüzünden, tenimize nem kazandırmak için başka yollara başvurmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Krem ve serumlarla vücudumuzun selülitten etkilenen kısımlarına düzenli olarak masaj yapmak, selülit oluşumunu durdurmak ve ortadan kaldırmak açısından çok önemlidir. Bu krem ve serumlar yalnızca tenimizin nemliliğini arttıran değil, aynı zamanda mikro-sirkülasyonu hızlandıran, tenimizin çok daha gergin görünmesini sağlayan ve kurumuş/yıpranmış durumdaki tenimizi güçlendiren maddeler içermektedir.

Selülit oluşumunu engellemek için, sağlıklı bir yaşam tarzını öneriyoruz.

Sürekli salondaki kanepede oturmaktan vazgeçmeli ve hayatınıza hareket kazandırmalısınız. Haftada en azından üç kere, bir saatlik yürüyüşlere ya da hafif tırmanışlara başlayabilirsiniz. Ayrıca teninizin gerginlik ve nem kazanması için düzenli olarak anti-selülit kremlerinden de yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek