Servet harcamadan güzel bir cilde sahip olun

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolu sadece kozmetiklerden değil, sağlıklı beslenmeden ve kaliteli bir yaşam tarzından geçiyor. Son yıllarda hızla gelişen kozmetik sektörü, güzel ve genç kalmak isteyen kadın ve erkeklerin imdadına yetişiyor. Ancak kozmetiğe ayrılan bütçe de gün geçtikçe artıyor. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Vildan Şengöz, kozmetik ve bakım ürünlerine bir servet harcamadan sağlıklı bir cilde sahip olabileceğinizi söylüyor.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin
Şengöz, doğru beslenme tarzının ve yaşam biçiminin cilt için makyajdan çok daha gerekli olduğunu söylüyor. Çevre kirleticilerinin oluşturduğu serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yarayan antioksidanlar, en çok kırmızı, yeşil ve turuncu renkli meyve ve sebzelerde bulunuyor. Bunların kızartılmadan ya da aşırı haşlanmadan tüketilmesi, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlıyor. Sardalya, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıkları da haftada iki kez yemeniz öneriliyor.

Sağlıklı bir cilt için, çok tatlı ve nişastalı besinlerden de kaçınmanız gerekiyor. Ekmek, bisküvi, kremalı pasta gibi besinler, vücutta insülin dengesini bozup cillteki kolajen liflerini dağınık hale getiriyor. Bu da cildin destek dokusunun gevşeyip sarkmasına neden oluyor. Tatlı gıdalar alerjik tepkimeleri de kolaylaştırıyor. Aşırı kahve ve alkol tüketilmesi ise cildin susuz kalmasına, kurumasına, gözaltı torbaları oluşmasına ve morarmalara neden oluyor.

Günde sekiz saat uyuyun
Günde en az sekiz saat ve derin uyku cilt güzelliğiniz için son derece önemli. Cilt, uyku sırasında kendini tamir ediyor, yapılanmasını düzenliyor ve yenileniyor. Kişinin uyku kalitesinin bozulması ise cilt güzelliğini olumsuz yönde etkiliyor.

Cildiniz egzersizle ışıldasın
Düzenli egzersiz yapılması; sağlıklı kan dolaşımı, açık damarlar ve iyi beslenen, toksik maddelerden arınmış bir cilt anlamına geliyor. Açık havada yapılan düzenli ve sürekli egzersiz, cilt renginizi güzelleştiriyor ve parlaklık kazandırıyor.

Ayda bir kese yaptırın
Bol su içmek ve sudan her şekilde faydalanmak, cilt güzelliğinin altın anahtarı. Su, dolaşımı destekliyor ve alınan besinlerin özümsenmesini sağlıyor. SPA merkezlerinde, hamamlarda, termal tesislerde banyolar veya evinizde sudan faydalanmak cildi yeniliyor. Örneğin, ayda bir kese yapmak ciltteki ölü hücreleri uzaklaştırarak, daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlıyor.

Stresten uzak durun, cildinizi koruyun
Mutluluk, her zaman insana çekicilik ve ışıltı kazandırıyor. Gülümsemeyi, kahkaha atacak olayları yakalamayı bilmek, hayatın olumlu yanlarını görmeyi başarmak, dostlarla ve sevdiklerimizle birlikte olmak stresi azaltıyor. Çünkü, stres, bize cildimizde kırışıklık, gri-sarı bir renk olarak geri dönüyor.

Sigaranın cildinize zarar vermesine izin vermeyin
Sigaranın ve dumanının içerdiği toksik maddeler hem bağ dokusunun bozulmasına hem de cildin rengini kaybetmesine neden oluyor, kırışıklık ve leke oluşumunu hızlandırıyor. Sigara kullanmamak ve içilen ortamlardan uzak durmak da sağlıklı bir cilt için önem arz ediyor.

Güneşe çıkmadan meyve yeyin
Güneşe karşı korunmak, cilt sağlığı açısından önem taşıyor. Özellikle öğlen saatlerinde güneşe çıkmamak, doğru bir güneş koruyucu kullanmak (koruma faktörü yüksek güneş sütleri tercih edilebilir), uzun saatlerce güneşlenmek yerine her gün, yavaş yavaş güneşten faydalanmak zarar görmenizi engelliyor. Güneşe çıkılacağı zamanlarda, domates gibi, renkli meyvelerden tüketmek cilde destek veriyor. Ayrıca güneş altında parfüm sürmemek, lekelerden korunmanızı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek