Ses kısıklığı tedavisi

Ses kısıklığı tedavisi

Ses kısıklığı, ses tellerinde meydana gelen ve normal konuşmayı etkileyen bir rahatsızlıktır. Uzmanlar, geçici ses kaybı sorunu ile en sık karşılaşılan durumun larenjit hastalığı olduğunu belirtiyor.

Geçici ses kaybının en sık karşılaşılan nedeni olarak karşımıza çıkan larenjit hastalığı, gırtlak ve gırtlaktaki ses tellerinin bir enfeksiyon sonucu iltihaplanmasıdır.

Ses kısıklığının nedenleri

Sesin aşırı bir şekilde kullanılması da ses kısıklığına yol açabilir. Ses kısıklığı genellikle ağrı yapmaz ve birkaç gün içinde geçer. Ev tedavilerine iyi yanıt verir.

Ses kısıklığı, gırtlakta bulunan ve konuştuğumuz zaman titreşimleriyle ses oluşturan ses tellerinin normal hareket edememesinden kaynaklanır. Soğuk algınlığı gibi virütik enfeksiyonlarda ses kısıklığına da sık rastlanır. Sigara dumanı ve diğer tahriş edici maddeler de larenks iltihaplarına neden olur. Şarkıcılar, öğretmenler gibi seslerini çok fazla ve uygunsuz kullanan kişiler ses kaybına yatkındır. Devamlı ses kaybı veya ses kısıklığına ise ses telleri üzerindeki polipler (iyi huylu tümörler) veya nadiren de kanser neden olur.

Ses kısıklığı tedavisi

– Bir enfeksiyonunuz varsa çalışmalarınızı kısıtlayın ve hastalığı soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı gibi tedavi edin.

– Sesinizi dinlendirin ama fısıldamayın.

– Havayı bir nem cihazı, bir tas kaynar su veya kalorifere yakın yere koyacağınız tas içindeki su ile nemlendirerek gırtlağınızı nemli tutun.

– Bol sıvı alın fakat idrar miktarını artırarak su kaybına neden olduğu için kafein ve alkolden uzak durun.

– Sigara içmeyin ve kirli hava teneffüs etmeyin.

– Boğazınızı temizleme hareketi gırtlağınızı tahriş edebilir. Onun yerine yutkunmayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek