Seven olmak mı zor sevilen olmak mı?

Bir ilişkiyi yaşarken bazen seven oluruz, bazen sevilen… İkisinin de kendine göre güzel ve zor yanları var. Peki, siz hangisi olmak isterdiniz?

Sevgisiz yaşanmaz… Sevgi, zorunlu bir ilişki biçimi… Her zaman çakışmaz, bazen seven oluruz, bazen sevilen… Sevenin bir başkadır, sevdiğin bir başka… Bir ilişkinin ortasında bazen seven oluruz bazen sevilen. Hangisi olmak isterdiniz? Seven mi, sevilen mi? Hafife almayın, çok ciddi sorudur. Tayin edici derecede mühim bir sorudur. Hayatta en az bir kez her insanın kendisine sorması ve cevabını dürüstçe vermesi gereken bir sorudur.

İnsanın kendisini tanımlaması gereken bir alandır. Bir ilişkinin gidişatını belirleyen en önemli yol ayrımlarından biridir. Kimileri sevmeden yapamaz, eksik hisseder kendisini, kimileri sevilmeden. Tabii ki çakışırsa müthiş bir şey olur, daha büyük bir keyif düşünülemez, ama gerçekçi olmak gerekir, her zaman çakışmaz, bazen seven oluruz, bazen sevilen…

Aslolan sevmektir

İnsan sevmeden yaşayamaz. Aslolan sevmektir. Karşındakinin ne düşündüğünün zerre kadar önemi yoktur. Sen varsın, sen yaşıyorsun ve birini seviyorsun, için üşüyerek seviyorsun, kendin için seviyorsun. Karşılık görmenin istatistikî bir anlamı yok. Kimse karışamaz, kimse engelleyemez, kimse anlayamaz, kavrayamaz. Deli gözüyle bakarlar size, sevdiğiniz insan bile.

Doğrudur, siz delisinizdir. Zararı kendisine dünya güzeli bir delisinizdir. Kimsecikler ulaşamaz size… Kendiniz için seversiniz.

Karşınızdaki sizi aynı ölçüde sevmiyordur, belki de hiç sevmiyordur ama sevilendir, gıkını bile çıkarmaz. Siz onu kendi istediğiniz gibi seversiniz, kendi bildiğiniz gibi. Sevme ilminin bütün inceliklerini gösterirsiniz. Öldüresiye seversiniz. O sizi sevmez ama hayranlıkla izler.

Var olmanın anlamıdır

İnsan sevilmeden de yaşayamaz. Sevilmek var olmanın anlamıdır. Birinin sensiz yaşayamayacağını, senden vazgeçemeyeceğini içinde hissetmesidir. Birinin bütün dünyasını senin üstüne kurmasından daha güzel bir şey olabilir mi?

Güvenle bakarsın hayata. Bilirsin ki, o seninle vardır, sensiz yoktur. Elbette içinde bir boşluk hissettiğin zamanlar da olur, sen de sevdiğin biri için deli olmak istersin. Ama senin için deli olan biri varken, sevildiğin bir ilişkiye riske atmaya değer mi diye sorarsın kendine.

Kendini doğruladığın, kendini iyi hissettiğin bir ilişkiden, sevilen olmaktan vazgeçemezsin. Hep ararsın sevilen olmayı. Düşünülmeyi, aranmayı, hediyelere boğulmayı, zor anlarında hep o birinin yanında bulunacağını bilmeyi istersin. Bir kere sevilen oldun mu, bir daha asla sevilen olmaktan vazgeçemezsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek