Sıcaklarda böcek ısırığına dikkat

Böcek ısırıklarının yarattığı farklı reaksiyonlarla polikliniklere çok sayıda hasta geldiğini belirten uzmanlar, özellikle alerjik bünyeli kişilerde bu etkinin daha şiddetli olabildiğine dikkat çekiyor.

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, aşırı sıcak ve nemli havanın, böcek ısırıklarının ciltte yarattığı reaksiyonları bile farklılaştırdığını söylüyor.

Sadece ısırılmaların değil, haşerelerin salgıladığı ve deriye bıraktıkları maddelerin de alerjik reaksiyonları artırdığını söyleyen Dr. Figen Akın, şöyle konuştu:

“Bu durumu havanın çok nemli ve sıcak olmasına bağlayabiliriz. Reaksiyonların, kişinin bünyesinin alerjik olup olmadığı ve haşerenin ısırdığında vücudumuzda bıraktığı maddenin miktarı ile bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Alerjik bünyeli kişilerde tepkiler daha fazla, uzun süreli reaksiyon da daha yoğun olarak gözlemleniyor.”

Isırılan bölgede öncelikle kızarıklık, içi dolu kabarcıklar, yanma gibi reaksiyonların görülebileceğini söyleyen Dr. Akın, “Vücutta haşerenin ısırdığı bölge de önemlidir. Örneğin, bacak bölgesinin lenfatik akımı yavaş olduğu için bu bölgedeki ısırıklar daha şiddetli seyreder ve iyileşmesi daha uzun zaman alır ya da yüzdeki ısırıklarda şişlik daha fazla olabilir. Hatta bazen çok ender olarak reaksiyonların vücudun farklı bölgelerine yayılma ihtimali de olabilir” dedi.

Alerjik bünyeli kişilerin vücudunun farklı yerlerinde benzer tepkiler görülebileceğini ekleyen Akın, böyle durumlarda mutlaka uzman hekime başvurulması gerektiğinin altını çizdi. Akın, farklı böcek ısırıklarına karşı gelişen reaksiyonlar ve yapılması gerekenlerle ilgili olarak da şunları söyledi:

Arı bal değil, ölüm getirebilir

“Vücudun verdiği tepki haşereden haşereye değişir. Örneğin örümcek ısırıkları, daha şiddetli yaşanır. Çünkü, örümcek zehrinin böbrek ve karaciğer üzerinde toksik etkisi vardır. Bu durumlarda sistemik tedaviler gerekli olabilir. Kişilerin hastaneye yatırılması ve böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının yakından takip edilmesi gerekir. Örümceğin bazı türleri bu etkiyi yaratabilir.

Arı sokmaları da aynı örümcek gibi özel ve ciddi durumlardır. Bazı kişilerin arı sokmalarına karşı alerjik durumları vardır. Arı sokmalarında larinks ödemi dediğimiz hayati tehlikesi olabilecek durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle arı sokmalarına karşı alerjisi olan kişilerin, kırlık ya da açık alanlara gittiklerinde yanlarında mutlaka içinde antihistaminiklerin bulunduğu acil çantası taşımaları önerilir. Isırık nereden olursa olsun ani bir anafilaktik şok meydana getirebilir ve ölümcül olabilir.”

Böcek ısırığınadan koruyacak öneriler

– Tüm camları açarak yatmaktan kaçının.

– Koruyucu spreyler kullanın.

– Açık alanlarda ince ama uzun kollu kıyafetler giymeyi tercih edin.

– Yanınızda antihistaminik ilaç veya pomatlar bulundurun.

– Isırılan yere buz uygulanması tepkinin şiddetini azaltacaktır. Özellikle yüz bölgesinde oluşan ısırıklar, bölgenin hassas dokusu nedeniyle fazla şişer ve daha fazla ödem oluşmasına neden olabilir.

– Hiç dokunmadan ve kaşımadan bir uzmana başvurun.

– Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ısırığı kaşıyarak ikincil enfeksiyona neden olabilirsiniz. Bu nedenle kaşımayı tırnakla değil, ovalama şeklinde yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek