Şifalı bitkilerle cildinizi yenileyin

Doğanın bize cömertçe sunduğu bitkileri doğru kullanırsak şifa kelimesi tam karşılığını bulur.

Halk arasında “Doğada bulunan tüm bitkiler doğal olduğu için faydalıdır” düşüncesi hâkimdir.

Zehirli olup olmadığını araştırmadan ve nereden nasıl toplandığı belli olmayan bitkileri içmekten çoğunlukla hiç çekinmiyoruz.

Şifalı bitkiler birkaç yıl önce toplanmış ve kötü koşullarda bekletilmişse bize vereceği tıbbi etki de yok denecek kadar azalmış olur.

Sağlık ve estetik sorunlarımızda tıbbi bitkiler her zaman bizim en büyük yardımcımızdır. Özellikle cilt ve saç problemleri söz konusu olduğunda kısa zamanda kalıcı çözümlere ulaşmak mümkün.

Saç dökülmesi veya saçlı deri sorunlarında saç maskeleri ile evde kendi bakımımızı kolayca yapabiliriz. Ancak bu formüllerin düzenli olarak uygulanması çok önemlidir.

Besleyici saç lapası

– 1 demet taze ısırgan
– Yarım fincan kekik suyu
– Yarım fincan zeytinyağı
– Yarım fincan badem yağı
– 1 çay kaşığı biberiye yağı

Semt pazarlarından bulabileceğiniz taze ısırgan demeti bol suyla yıkanır. Bir demet ısırgan kaynamakta olan yarım litre suda bir taşım kaynatılır. Ilık halde, suyu ile birlikte ince ince doğranarak ezilir. Diğer bitki yağları yavaş yavaş karıştırılarak içerisine ilave edilir. Lapa haline gelen maske ılık olarak saçlara uygulanır. Streçle sarılır. 2 saat bekledikten sonra organik hidrosollü şampuan ile durulanır.

Canlandırıcı saç toniği

– 45 gr lavanta
– 15 gr biberiye
– 15 gr adaçayı

Önerilen bitkiler yarım litre gülsuyunda birkaç dakika kaynatılıp süzülür. Bir ay boyunca her akşam saç diplerine friksiyon yapılarak 1 saat bekletilir. Daha sonra organik hidrosollü şampuan ile durulanır.

Saç besleyici yağ

Bakımların yanı sıra saçlarınızı güçlendirmek için uzmanlar ısırganı öneriyor. Her su bardağı için bir çorba kaşığı ısırgan otunu günde 2 su bardağı demleme yaparak 3 hafta boyunca içebilirsiniz.

– Buğday yağı
– Zeytinyağı
– Çörekotu yağı
– Susam yağı

Önerilen bitki yağları her birinden iki çorba kaşığı olmak üzere karıştırılır. Haftada 2-3 defa saçlarınıza dairesel masajlar yaparak yedirilir. En az iki saat olmak üzere sıcak bir havlu ile sarıp bekletilir. Daha sonra organik hidrosollü şampuan ile durulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek