Sigara cildi kırıştırıyor

Sigara cildi kırıştırıyor

Cilt kırışıklıklarından kurtulmak isteyenlerin sigara içmemesini tavsiye eden uzmanlar, sigaranın kılcal damarların büzülmesi ve daralmasına neden olarak cildi kırıştırdığını belirtiyor.

Her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin hastalanmasına ya da sakat kalmasına neden olan sigara, cildi de önemli ölçüde kırıştırmaktadır.

İnsanın en kıymetli varlığının sağlık olduğunu belirten İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şenol, “Osmanlı’nın en kudretli padişahı Kanuni Sultan Süleyman bile ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi’ dizesiyle sağlıklı vücuda sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Sigaradaki zararlı maddeler

Sigara içindeki pek çok zararlı madde nedeniyle insan sağlığını olumsuz etkiler. İki ana etkisi vardır. İlk olarak sigara kılcal damarların büzülmesi ve daralmasına neden olur. Daralan damarların beslediği organlarda bozukluklar oluşmasına zemin hazırlıyor.

Deri de vücudumuzdaki en fazla kılcal damar bulunduran organlarımız arasında yer alıyor. Dolayısıyla sigaranın damarlarda yol açtığı daralma sonucu deride sarkmalara, kırışmalara, lekelenmeler ve renk değişikliklerine neden oluyor.

Sigara deride biriktirdiği kalıntılarla cildi kirletir

Sigaranın ikinci olumsuz etkisi ise deride biriktirdiği kalıntılardır. İçerisinde bulunan toksik maddeler zaman içinde dışarıya atılamamaktadır. Tırnaklar, dişler ve diğer bölgelerde kirli bir renk oluşmasına neden olmaktadır. Güzelliğin öne çıktığı günümüzde dış görünüşe zarar veriyor.” diye konuştu.

Sigara birçok kanser türüne davetiye çıkarır

Prof. Şenol, sigara kullanımının ve dumanına maruz kalmanın birçok kanser türünün gelişmesinde çok önemli rol oynadığını söyledi.

Dünya genelinde, kanserin en büyük nedeninin sigara içmek olduğunun bilinmesine rağmen, dünyada bir milyardan fazla kişinin sigara içerek kansere yakalanma risklerini artırmaya devam ettiğini ifade eden Şenol, sigaranın zararlarına ilişkin sürekli araştırmalar yapıldığını, sosyal sorumluluk projeleri hazırlandığını ve etkinlik düzenlendiğini belirtti.

Sigara nedeniyle oluşan kanserlerin tedavisi güçtür

Şenol sigaranın neden olduğu kanserler hakkında da şunları söyledi:

“Sigaranın bu tehlikelerin yanında daha önemli etkileri de vardır. Bunların başında kanser gelmektedir.

Dil, ağız içi, dudak kanseri bunlardan bazılarıdır. Özellikle dudak kanserinin tedavisi oldukça güçtür. Bunların dışında egzama denilen hastalığa yol açmaktadır. Akne denilen ergenlik hastalığına zemin hazırlar. Akıllı insan sigaradan uzak durur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek