Sigarayı ancak kararlılıkla bırakabilirsiniz

İlk sigara büyük ölçüde meraklı bir hevesin sonucunda yakılır. Ne yazık ki ergenlik çağında sigaraya başlama eğilimi fazlasıyla yaygın. Bu yaşlarda arkadaş çevresinin etkisi öylesine yoğun olur ki, her şeye rağmen bir tane daha yakılır ve arkası gelir.

Neden sigara içiyoruz? Sigaranın sağlığımıza ne kadar zarar verdiğini hepimiz biliriz. Erken yaşlanmaya neden olan bu illetin bizi yavaş yavaş ölüme yaklaştırdığının farkındayız. Her yıl 130.000 kişi bu alışkanlıktan ötürü yaşama veda ediyor.

Bir sigarayla başlıyor

Günde bir sigara içmenin insana çok büyük bir zararı olmamakla birlikte, asıl sorun sigaranın bağımlılık yaratan nikotin maddesini içermesi. Bu işin kimyasal yanı… Buna sigarayla ilgili davranışlar da ekleniyor.

Neşelenmek ya da daha erkeksi görünmek için içilen bir sigara… Kahveden sonra tellendirilen bir sigara… Dumanına bakıp rahatlamak için yakılan bir sigara… Ardından, kendini iyi hissetmek için, gerginliği üzerinden atmak için, cesaret kazanmak için yakılan daha nice sigara… İçinde bulunulan her duruma ve ruh haline göre, çeşitli bahanelerle yakılan sigaranın bağımlılık yaratması işten bile değil.

Ne yapmalı?

Sigarayı bırakmak için sihirli bir iksir ya da mucize bir yöntem söz konusu değil. İşin tek sırrı sizin sigarayı bırakmaktaki kararlığınız.

Sigarayı bırakan eski tiryakilerin yüzde 89’unu kendi yollarını izlemişler. Bununla birlikte, yardımı dokunabilecek bazı tedaviler ve yöntemler de yok değil. Sigarayı bırakmaya yarayan sakızlar nikotin eksikliği hissini azaltarak sizi rahatlatır. Altı aydan fazla sürmeyen bir tedavi yöntemidir.

Zehirli madde bağımlılığıyla ilgili enerji merkezlerine küçük iğnelerin batırılmasından ibaret olan akupunkturla da birkaç seansta etkili sonuç alabilirsiniz. Psikolojik bağımlılığı yenmek için çok iyi bir yöntem olan grup terapileri de tiryakilerin alışkanlıklarının sigara içmeyenlerinkilerle uyumlu hale getirilmesi açısından yararlı olabilir. Bu yöntem grup dinamiklerine ve bilişsel yöntemlere dayanır.

Tiryakiliğe veda ederken başarı olasılığınızı artırmak için iyi zamanlama yapmak önemlidir. Bazı durumlar sizi daha iyi teşvik edebilir. Örneğin, bebek istiyorsanız, hamile kaldıysanız, çocuklarınız henüz küçükse, yeterince nedeniniz var demektir. Kilo sorununuz ya da başka bağımlılıklarınız yoksa güç sizdedir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek