Sık nefes almak çabuk yaşlandırıyor

Sık nefes almak çabuk yaşlandırıyor

Çok fazla nefes alıp vermek, yaşlanmaya ve yüzde oluşan kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Uzmanlar, çok fazla nefes alıp verildiğinde hücre içi oksidasyonu artıran oksijenin, yaşlanmaya ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söylüyor.

Fazla oksijen cildi kırıştırıyor

Vücudun doğal bir fonksiyonu olan yaşlanmanın geciktirilmesi ya da kaliteli ömür süresinin uzatılmasının, yaşlanmanın temel mekanizmasını öğrenmeden geçtiğini söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günhan Erdem, şöyle konuştu:

Yaşlanmanın temelinde oksidasyon var

“Yaşlanmanın temelinde oksijenden kaynaklanan oksidasyon yatıyor. Oksijenin, yenilen yiyeceklerde bulunan yağ, protein, şeker gibi enerji kaynaklarındaki enerjiyi açığa çıkarmasının yanında zararlı etkisi de vardır. Yani bizim için hayati önem taşıyan oksijen, aynı zamanda toksik bir maddedir.

Çok fazla nefes alıp vermek hücre içi oksidasyonu artırıyor

Çok fazla nefes alıp verdiğimiz zaman hücre içi oksidasyonu artıran oksijen, yaşlanmaya ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur, yüzdeki kırışıklıklar meydana gelir.”

Yaşlanmanın geciktirilmesi için “antioksidan” denilen faktörlerin devreye sokulması gerektiğini ifade eden Prof. “C ve E vitaminini bol miktarda almaya gayret edin.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek