Şişmanlık her üç kadından birinin en büyük derdi

Dünya Sağlık Örgütü’nce sağlığı tehdit eden 10 neden arasına alınan obezite (aşırı şişmanlık) Türkiye’de de giderek yayılıyor. Türkiye’de, üç kadın ve dört erkekten biri şişman sınıfına giriyor.

Uzmanlar, ABD’de 2030 yılında ulaşılacağı tahmin edilen obez sayısına bu yıl ulaşıldığını, Türkiye’de de durumun farklı olmadığını söyledi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Murat Erdoğan, son yıllardaki beslenme alışkanlıkları ve hareket kısıtlılığının buna neden olduğunu belirtti.

Light ürünleri bilinçsizce tüketmeyin
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Karakaya, light ürün tüketilmesinin sağlık açısından çok fazla bir sakıncasının bulunmadığını, ancak beslenme alışkanlıklarının bozulması durumunda olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Sibel Karakaya, ayrıca şu bilgileri verdi: “Zayıflamak için alınan light ürünler, bilinçsizce tüketiliyor. ‘Nasıl olsa şişmanlatmıyor’ düşüncesi, obur yapabilir. Kişi, az enerji verdiği için sürekli light ürün tüketip, beslenme alışkanlığını bozabilir. Bu da oburluğu ve daha fazla kiloyu getirebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek