Sistit hastalığının tedavisi

Sistit hastalığının tedavisi

Daha çok kadınları tehdit eden ve birden çok idrar sorununa neden olan sistit hastalığına yakalanmamak için alınabilecek bazı önlemlerin olduğunu belirten uzmanlar, sistit hastalığının en kolay tedavisinin bol su içmek olduğunu ifade ediyor.

Sistite yakalanmamak için alınacak önlemler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan, sistit hastalığından korunmak için alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor.

– Sistite yakalanmamanın en iyi yolu yeterli miktarda su (en az günde 8 bardak) içmektir. İdrar kesesinin dolduğunu hissettiğimiz an tuvalete gitmek ve idrar kesesini tam anlamı ile boşaltmak sistitin önlenmesinde etkili bir yoldur.

– Genital bölgeye parfümlü banyo köpüğü, sabun ya da talk pudrası kullanılmamalıdır. Yine kimyasallara az temas etmek için kuvvet germe duşlar tercih edilmelidir.

– Pamuklu iş çamaşır giymek, dar pantolon giymemek sistitin önlenmesinde yardımcı olabilir.

– Tuvalet hijyenini önden arkaya doğru yapmak önemlidir. Özellikle kahve, meyve suları ve acı gıdaların aşırı tüketimi mesanede asit etkisi yaparak sistit benzeri duruma neden olabilir. Ayrıca kızılcık içeren şuruplar ve haplar tekrarlayan sistitlerin önlenmesinde kullanılabilir.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Acil idrar isteği, sık ve ağrılı idrar yapma durumu birkaç saatten uzun sürerse veya idrarda kan görülürse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü tedavi edilmeyen sistitler ciddi bir durum olan böbrek iltihabına neden olabilir. Yan ağrısı, ateş yüksekliği ve titreme, bulantı ve kusma sistit şikayetlerine eklendiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler böbrek iltihabının belirtisi olabilir.

Sistit nasıl tedavi edilir?

Sistitin tedavisinde en önemli şey yeterli miktarda su içilmesidir. Yarım su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı soda katılıp içilerek idrar asitleri azaltılabilir.

Bakteriyel enfeksiyonun tedavisi doktorunuza danışılarak alınan antibiyotiklerdir.

Eğer birkaç gün içinde şikayetler iyileşmez ise bakterinin kullanılan antibiyotiğe direnç geliştirmiş olduğu düşünülebilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek