Soğan kalbi koruyor, diyabete iyi geliyor

Alternatif tıbbın baş tacı soğan, kalp krizi riskini düşürüyor. Özellikle sarı ve beyaz renklisi yararlı olan soğan kanser dâhil pek çok hastalığa iyi geliyor. Sarı ve beyaz renkli olanlar daha da faydalı.

Soğan, 6 bin yıldır alternatif tıpta çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılıyor. ABD’li ünlü bilim adamı Prof. Dr. Victor Gurewich’in, kalp hastalarına önerdiği tek şey ”soğan yemek”. Uzmanlar soğanın kandaki kolesterol oranını düşürdüğünün ve “iyi kolesterol” olarak bilinen HDL’yi yükselttiğinin araştırmalarla kanıtlandığını anlattı.

Haşlanmışı kanı temizliyor
Dr. Gurewich, çiğ soğanın haşlanmış veya kızartılmış soğana oranla HDL’nin yükselmesinde daha etkili olduğunu, ancak haşlanmış soğanın da kalbe başka yararlarının bulunduğunu açıkladı. Haşlanmış soğanın kanı temizlediğini, kanın pıhtılaşmasını önlediğini, hatta pıhtılaşmış kanı tedavi ederek damar tıkanıklığına engel olduğunu anlatan Dr. Gurewich, bu yüzden doktorların hastalarına, günde yarım soğan yemeyi ya da soğan suyu içmeyi önerdiklerini söyledi.

Şeker hastalarına ideal besin…
Soğanın, eskiden beri şeker hastalarını tedavi etmek için kullanıldığını, yapılan bir araştırmada, soğanda kandaki şekeri azaltan maddelerin bulunduğunu ifade eden uzmanlar, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda da soğanın hem tansiyonu hem de kan şekerini düşürdüğünün tespit edildiğini kaydettiler.

Soğanın, aynı zamanda doğal bir antibiyotik olduğuna söyleyen Rus bilim adamları, soğanın birçok bakteriyi en iyi şekilde yok eden sebze olduğunu, ağızda oluşan bir yaranın, soğan çiğnenmek suretiyle yok edilebileceğini öne sürüyorlar. Eskiden savaşlarda askerlerin yaralarını tedavi etmek için de kullanılan soğanın, acıyı aldığına, uykusuzluğa iyi geldiğine, sinirleri yatıştırdığına ilişkin görüşler bulunuyor.

Mikrobik hastalıklara karşı etkili olan soğan, özellikle dizanteri gibi bağırsak hastalıklarını, öksürüğü ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi amacıyla da kullanılıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma da, soğanın kanser üreten hücreleri yok ettiğini ortaya koydu. Sarı ve beyaz soğanı tercih edin. Rengi kırmızıya kaçan soğanların, HDL kolesterolü üzerinde daha az etkisi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek