Soğuklarda hayat kurtaran ipuçları

Özellikle kış aylarında küçük bebeği olan anne-babaların bebekleri soğuklardan korumak için özel çaba sarf etmeliler. Uzmanlar, soğuk havalarda bebeklerin karşılaşabilecekleri tehlikeleri be bu tehlikelere karşı alınması gereken önlemleri anlatıyor.

İşte soğuk havalarda bebeklerin karşılaşabileceği tehlikeler…

Soğuk yanığı

Soğuk havalarda bebeğinizin burun, kulaklar, yanaklar, el ve ayak parmaklarının çok soğumamasına, beyazlaşmış ya da sarımsı gri renk almamasına dikkat edin. Çünkü soğuk yanıkları, bebeğinizin cildinde çok ciddi zedelenmelere sebep olabilir. Bu bölgeler acil olarak ısıtılmalıdır.

Bebeğiniz uzun süre soğuk havaya maruz kalırsa, vücut ısısı normalin altına düşebilir. Bu da tıbbi müdahale gerektirir. Bu durumda, bebeğinizi en yakın hastanenin acil servisine götürmeniz gerekir.

Kar yanığı

Yazın güneş altında oynayan bir çocuk, nasıl güneş yanığı tehlikesiyle karşılaşırsa, kış tatilinde ve güneşli havada karla oynayan çocuk da o kadar tehlikeye maruz kalır.

Kar, güneş ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığına yol açabilir. En doğrusu, karlı ve güneşli havalarda dışarı çıkılmamasıdır. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa, bebeğinize sperlikli bir şapka takabilir ve yüzüne güneş koruyucu krem sürebilirsiniz.

Donma tehlikesi

Bebeklerin özellikle parmakları, burnu ve yanakları aşı soğukta donma eğilimlidir. Bu bölgeler, beyaz-sarımsı bir renk alıyorsa, donmaya işaret edebilir. Böyle bir durumda, hemen bebeğinizin cildini elinizle ısıtmaya başlayarak, bir sağlık birimine başvurmalısınız. Eğer bu mümkün değilse, bebeği kapalı bir ortama alarak, kademeli olarak ısıtmaya başlamalısınız.

Vücudunun bir kısmı donan bebeği, asla sıcağa yaklaştırmayın. Donan parmaklarıysa, 38-39 derece normal vücut sıcaklığındaki suya sokabilirsiniz. Burun, kulaklar ve yanaklar için aynı sıcaklıkta suya batırılmış, bez veya havlu ile kompres yapabilirsiniz. Bu işlemi, cilt normale dönene kadar 30-60 dakika tekrarlamanız gerekebilir. Bu arada, bebeğinizi beslemelisiniz. Emzirebilir ya da ılık içecekler verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek