Sonsuz gençliğin sırrı

Sonsuz gençliğin sırrı

“Cildimin uzun süre genç görünmesini başaracağım” diyorsanız, kozmetik ürünlerinin diyet, egzersiz ve stres yöntemi ile beraber kullanıldığında etkili olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Estetik cerrahide her geçen gün, yeni teknolojiler; yeni yöntemler ve yeni akımlar ortaya çıkıyor. Özellikle cilt tedavisindeki gelişmeler çok hızlı ilerliyor ve akıl karıştıran derecede çeşitlilik gösteriyor.

Son zamanların yükselen değeri estetik cerrahiyi genel sağlık ve koruyucu önlemlerle beraber ele alarak ameliyat tarihini erteleyebilmek.

Genç ve zinde kalmak ve görünmek için yapmak gereken tüm işlemleri içeren anti-ageing programını Türkiye’de ilk kez başlatan Oymak Plastik Cerrahi doktorlarından Tunç Tiryaki, bu programda temel amaçlarının beklenen yaşlanmanın mümkün olduğu kadar yavaşlatılması olduğunu söylüyor.

25 yaşında başlanmalı

Oymak Plastik Cerrahi’deki (OPC) anti-ageing programında, vücut bir bütün olarak ele alınıyor. Sadece ameliyatla belirli bir yeri düzeltmek yerine, vücudu genel olarak toparlamak hedefleniyor. Dr. Tiryaki, anti agening programının kimlere uygulanması gerektiği konusunda şunları söylüyor:

“Kimse yaşlandığını kabul etmiyor. Aslında 25 yaş civarında bu programa başlayıp hayat felsefesi haline getirmek gerekiyor.”

Yaşlanmayı önlemek mümkün mü?

Yaşlanmayı önlemek için en temel ve en önemli şey, vücudun genel dengesinin sağlanması. Bu programa giren hastalara ilk olarak, kan ve hormon testleri yapılıyor ve vücudun ne durumda olduğu anlaşılıyor. Bu sonuca göre de OPC, hastaları gerekli olan birimlere yönlendiriyor.

Genel durumu toparladıktan sonra, hastayı diyet ve egzersiz programına soktuklarını söyleyen Tiryaki, “Bu aşamada, hastaları Planet, Health Club’a yönlendiriyoruz. Oradaki uzman diyetisyenler, kişiye uygun olarak kalorisi azaltılmış bir destek program sunuyor,” diyor.

İkinci basamak ise egzersiz. Hem hormonal dengeyi düzenlemek hem de vücudun iç işlevini dengelemek hem de radikallerin yakılmasını sağlıyor. Üçüncü ayak, ek besinler ve gıdalar. Bunlar serbest radikalleri yakan bazı vitaminler. Vücuda zarar vermeyen C, E vitaminleri ve selenyum gibi maddeler.

Yaşlanmayı geciktirme yolları

Yaşlanmayı geciktirmek için OPC’nin yaptığı son çalışma sonuçlarına göre ise bu işin yolu cilt bakımından geçiyor.

Yaşlanmamak için uygulanması gereken temel ilkeler:

– Düzenli tıbbi kontrol.

– Hormon dengesinin korunması.

– Uygun diyet ile beslenme.

– Besin, vitamin ve mineral desteği.

– Anti-aging ilaçları.

– Fiziksel egzersiz programı.

– Stres yönetimi.

– Genel risk faktörlerinin azaltılması.

– Cilt bakımı.

– Yeniliklerin takibi.

–  Plastik cerrahi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek