Spermlere zarar veren ürünler

Spermlere zarar veren ürünler

Günlük yaşantımızda kullandığımız ve hiçbir zararının olmadığını düşündüğümüz bazı ürünler spermlere zarar veren ürünler listesinde bulunmaktadır.

Gündelik hayatımızın içinde sık sık kullandığımız bazı ürünler erkeklerde sperm kalitesini düşürerek ilerde çocuk sahibi olmanın önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Spermlere neler zarar verir?

Yapılan araştırmalar, çocuk sahibi olamayan çiftlerin % 40’ında, sorunun erkekte bulunan sağlık sorunlarından kaynaklandığını ortaya çıkardı. Erkeklerde karşılaşılan kısırlık veya çocuk sahibi olamama gibi sağlık sorunlarının nedenlerinin arasında her gün kullanılan bazı ürünlerin spermlere zarar vermesi bulunmaktadır.

Vücut ve cilt bakımında kullanılan bazı bakım-kozmetik ürünleri, plastik malzemeler ve radyasyon yayan cihazlar sperm kalitesini düşürerek kısırlığa yol açabilmektedir. İşte spermlere verdiği zararlar nedeniyle kısırlığa yol açan başlıca ürünler…

Vücut/cilt bakım ürünleri

Vücut ve cilt bakım ürünlerinin büyük bir bölümü, içeriğinde bulunan bazı maddeler ve kimyasallar sebebiyle insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Bu zararlı maddelerden çoğunlukla “aroma” ismiyle bahsedilmektedir. Vücut/cilt bakım ürünlerinin içinde bulunan ftalatlar, genelde plastikleri daha da elastikleştirmek için üretilirler ve bu da spermlerin miktarı, hızı ve şekli üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Hayvan spermleri üzerinde de olumsuz etkiler bıraktığı ve saç dökülmelerine de yol açtığı ortaya çıkan bu bakım kremlerinin olumsuz etkilerinden kaçınmak için bu tür ürünleri almadan önce mutlaka içindekiler kısmı okunmalı ve içeriğinde asetat, ftalat, aroma gibi maddelerin olmadığından emin olunmalıdır.

Plastik kap ve şişeler

Yemek yemede kullanılan plastik kaplar, plastik su şişeleri ve artan yemeklerin konulduğu plastik saklama kapları da yüksek dozda kimyasal maddeler içermektedir. Bu kimyasal maddelerin yiyeceklere ve suya karışması sonucunda vücuda girdiklerinde spermlerin kalitesinin düşmesine etkileri olur. Ayrıca bu maddeler, spermlerin hızı, şekli ve miktarında da olumsuz değişikliklere neden olmaktadırlar. Bu tür plastik maddelerinin vereceği zararlardan korunmak için mümkün oldukça cam şişe ve cam kapların kullanımına özen gösterilmelidir.

Konserve yiyecekler

Özellikle konserve besinlerin muhafaza edildiği metal kaplar, yemeklere ve muhafaza ettikleri besinlere çeşitli kimyasal maddeler bulaştırırlar. Yemeklere bulaşan bu kimyasallar, sperm kalitesini düşürmenin yanı sıra, zaman içinde cinsel dürtülerin ve isteklerin de azalmasına, ereksiyon ve haz problemlerine de neden olurlar. Bu tür risklerden korunmak için konserve yiyecekler yerine taze yiyecekler tüketilmelidir.

Cep telefonunun yaydığı radyasyon

Cep telefonlarının olumsuz etkilerinin kalıcı olup olmadığı hala tartışılmaya devam etse de, bu tür elektronik cihazların yaydıkları radyasyonun sperm kalitesini etkilediği birçok araştırma sonucu kanıtlanmıştır. Hem laboratuvar ortamlarında hem de gerçek hayatta yapılan testler ortaya çıkardı ki, cep telefonlarının yaydığı radyasyon, sperm kalitesinde ciddi oranlarda düşüşe, kısırlığa, hatta DNA’nın bozulmasına bile neden olabilmektedir.

Cep telefonu gibi elektronik cihazların yaydığı radyasyondan korunmak için cep telefonu kullanmayı bırakmak gerekmese de, cep telefonu gibi cihazların genital bölgeden mümkün oldukça uzak tutulması gerekmektedir. Ayrıca cep telefonlarını cepte taşımak yerine çantada taşımak da iyi bir çözüm yoludur.

Böcek ilaçları

Kimyasal içeren birçok maddenin spermlere zarar verdiği bilinen ve kanıtlanan bir gerçektir. Böceklerin uzak tutulması için kullanılan çözümler ve tarım alanlarını haşerelerden temizlemek için kullanılan tarım ilaçları da oldukça güçlü kimyasallar içerirler. Tarım işçileri üzerinde yapılan araştırmalar, kimyasal tarım ilaçlarına maruz kalanların sperm kalitelerinin diğerlerine göre çok daha düşük oranlarda olduğunu kanıtlamıştır. Her ne kadar şehir hayatı dolayısıyla birçoğumuz tarım kültürünün bir parçası olmasak ve bu tür ilaçlar kullanmasak da, tükettiğimiz sebze ve meyvelerin organik olmasına ve iyi bir şekilde yıkanmasına özen göstermeliyiz.

Ev ortamlarında bulunan tozlar

Yine yapılan bazı araştırmalar, ev, işyeri ve daha farklı ortamlarda bulunan tozların içinde de yüksek miktarlarda kimyasal maddelerin bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu tozlar, evlerde kullanılan ürünlerden, yapı malzemelerinden veya dışardan herhangi bir yolla gelebiliyor. Bir şekilde kimyasal maddelere bulaşmış tozlara maruz kalındığında da spermlerin şekillerinde anormallikler, sayılarında azalma ve normalden çok daha yavaş hareket etme tespit edilmiş. Bu nedenle spermlerini korumak adına ya erkeklerin toz almak gibi eylemlerden uzak tutulması veya bu işlemin nemli bezlerle yapılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek