Stres ülser yapıyor

Birçok insan kendisini gereğinden fazla bitkin hissediyor. İşyerinde ve özel hayatta yaşanan stres sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Sık karşılaşılan sorunlar ise yüksek kan basıncı ve ülser.

Stres iki çeşit olarak inceleniyor, pozitif ve negatif. Pozitif stres sağlık açısının yararlı (geçen bir sınav, doğum sonrası gibi). Ancak, negatif stresin sürekli yaşanması durumunda, kişi fiziksel ve ruhsal yönden olumsuz olarak etkileniyor.

Burn-out sendromu
Burn-out, tamamen yanmış anlamına geliyor. Bu terim vücudun hem fiziksel hem de ruhsal olarak çöktüğünü ve yanıp kül olduğu anlamını taşıyor. Bu durum sürekli olarak stres altındaki kişilerde meydana geliyor. Genellikle sinsice ilerleyen ve hiç fark edilmeyen bu hastalık, kişinin kendisini yorgun ve işine karşı ilgisiz hissetmesiyle başlıyor.

Kişi, kendini çok çalışıyor fakat bunun karşılığında gittikçe daha az şey elde ediyormuş bir konumda görüyor. Bu belirtiler kişi tarafından ciddiye alınmadığı takdirde mide, bağırsak ve kalp gibi rahatsızlıkların yanı sıra sırt ağrılarına da yol açıyor. Konuşma terapisi ile burn-out sendromuna yol açan nedenler konuşularak ortaya çıkartılmaya ve çözülmeye çalışılır. Ayrıca fiziksel şikâyetlerin de giderilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek