Su diyetleri hastanelik ediyor

Zayıflamak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında su diyetleri bulunuyor. Ancak uzmanlar, gereğinden fazla sıvı tüketiminin fayda sağlamak yerine bedene zarar vereceği uyarısında bulunuyor.

Kışın aldığı kilolardan kurtulmak isteyenler, çareyi elden ele dolaşan popüler diyetlerde arıyor. Zayıflamak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında su diyetleri bulunuyor. Ancak uzmanlar, gereğinden fazla sıvı tüketiminin fayda sağlamak yerine bedene zarar vereceği uyarısında bulunuyor.

Diyet ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, 3 litreden fazla su tüketen sağlıklı bir kişinin böbreklerinde tahribat oluşabileceğini vurguladı.

İnsanların hayatını devam ettirebilmesi ve sağlıklı yaşaması için suyun önemli görevleri bulunuyor. Vücutta gün içinde, zararlı maddeleri atmak, ısı dengesini sağlamak için 2,5 litre sıvı kaybı oluyor.

Özel Konya Farabi Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, sağlıklı erişkin bir erkeğin aşırı su kaybı olmadığı takdirde günlük yaklaşık 3 litre (13 bardak), kadının ise 2 litre (9 bardak) su tüketmesinin yeterli olacağını bildirdi.

Sıcak havalarda, fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde veya vücut ısısını arttıran ateşli hastalıklarda ve ishalde sıvı kaybının arttığını hatırlatan Diyet ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, şu bilgileri verdi:

“Bu tip durumlarda vücudun sıvı-su gereksinmesinde de artış olur. Vücuttaki suyun dengede tutulmasının yaşamsal önemi vardır. Bu nedenle dengeyi korumak için bu suyun yerine konması gerekir. Sıvı kaybının arttığı durumlarda kaybedilen sıvının yerine koyulması için normalde tüketmemiz gereken sıvıdan daha fazla tüketmemiz gerekmektedir.”

Aşırı sıvı tüketildiğinde ter ve idrar yoluyla mineral kayıpları yaşanacağını dile getiren Acar, “Mineral kayıpları yorgunluk, baş dönmesi ve halsizlik gibi belirtiler gösterir. Aynı zamanda fazla sıvı tüketimi böbrekte tahribata neden olur. Bu nedenle zorunlu bir ihtiyaç olmadığı takdirde aşırı sıvı tüketmek doğru değildir. Sıvı ihtiyacımızı karşılamak için uygun olan en iyi içecek sudur. Su dışında taze sıkılmış meyve suları, maden suları, çorbalar ve ayran gibi içecekler sıvı tüketimimizi karşılamak için alternatif içeceklerdir.” tavsiyesinde bulundu.

İnsanların günlük sıvı ihtiyacını, içtiği suyun yanı sıra yediği besinlerin içindeki suyla da karşıladığını hatırlatan Diyetisyen Acar, vücuttan sıvı atımını artıran çay, kahve ve gazlı içeceklerin aşırı miktarda tüketilmemesi gerektiğini ifade etti.

Yetersiz sıvı tüketiminin de sağlık problemlerine yol açabileceğini vurgulayan Hilal Acar, “Az sıvı tüketiminde görülecek en sık şikâyet kabızlıktır. Kabızlığın en iyi çözüm yolu bol su tüketmekten geçer. Yeterli düzeyde sıvı tüketip tüketmediğimizi idrar renginden anlayabiliriz. Eğer koyu renkli bir idrar varsa sıvı tüketimi yeterli değildir. Özellikle ilaç kullanan kişilerin ilacın zararlı etkilerinin vücuttan atılması için bol miktarda sıvı tüketmesi gereklidir.” ifadelerini kullandı.

Zayıflamak isteyen kişilerin mide problemleri de yoksa sıvıları yemeklerden önce ve yemek esnasında tüketmesi gerektiğini belirten Acar, şunları kaydetti:

“Kilo almak isteyen kişiler ise sıvı tüketimini midede yer kaplayıp, iştah kapatmaması için yemek sonrası tüketmesi daha doğru bir uygulama olacaktır. Almamız gerekenden fazla sıvı tüketmek bizi kilolarımızdan kurtaracağı anlamına gelmez.

Lahana çorbası ve suyu, maydanoz suyu, soda ve aşırı su tüketerek zayıflamaya çalışan kişiler sadece vücutlarındaki fazla suyu atarlar. Tartıda kilo vermiş gibi görünseler de yağ kaybı olmayacağı için aldanırlar. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme programı ve günlük yeterli sıvı tüketimiyle yapılan diyetler vücudumuz için daha uygundur.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek