Sünnet olacak çocuğu kandırmayın

Sünnet olacak çocuğu kandırmayın

Sünnet öncesinde çocukların psikolojik olarak çok iyi hazırlanması gerektiğini belirten uzmanlar, sünnetten korkan çocuğun kandırılmasının, çocuğun büyüklerine karşı olan güven duygusunu zedeleyeceği ve ileride telafisi mümkün olmayan ruhsal sorunlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Operatör Dr. Serhan Tuncay, sünnet olmanın sağlık açısından çok önemli olduğunu, genel olarak çocuklarda kalıcı psikolojik etkilerinin olmaması için sünnetin 2 yaşın altında ve 6 yaşın üzerinde olması gerektiğini ifade etti.

Çocuğun ebeveyne ve hekime olan güveninin zedelenmemesi gerektiğini belirten Tuncay, “Bu işlemden hiçbir zarar görmeyeceği açıklanmalıdır.

Sünnet öncesi mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Bu muayenede herhangi bir ek problem olup olmadığına bakılır. Ayrıca, kan tahlilleri alınarak sünnete engel herhangi bir durum olup olmadığı araştırılır.” dedi.

Tuncay, tıbbî bir zorunluluk varsa sünnetin her yaşta yapılabileceğini ama mümkünse 10-12 yaş ve sonrasına bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Tuncay, sünnet sonrası evde dikkat edilecek hususların olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ameliyattan sonra ağrı kesicinin ilk iki gün, antibiyotiğin ise bitene kadar verilmesi gerekir. 2 günden sonra ağrı olmaz ise ağrı kesicinin verilmesine gerek yoktur. Ameliyattan 7 gün sonra banyo yapılabilir.

Ameliyattan iki gün sonra yardımsız kendi işlerini görebilir (yemek yeme, odada dolaşma, oyuncakları ile oynama) ancak ameliyat sonrası ilk bir hafta aşırı hareket ve oyunlardan kaçınmalı ve ilk iki günü yatarak geçirmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek