Süper çocuklara süper gıdalar

Süper çocuklara süper gıdalar

Çocukların fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı büyüyebilmeleri için bazı besinlerin önemi fazladır.

Öyle besinler vardır ki çocukların hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı büyüyebilmeleri için birebirdir. Beyin güçlerini arttırır, enerji verir, fiziksel gelişmelerini sağlar, hastalıklardan korunmalarına yardımcı olur.

Sağlıklı nesiller yetiştirmekte beslenmenin yadsınamayacak kadar önemli olduğunu ispatlayan uzmanlar çocuklar için olmazsa olmaz gıdaları bir bir sıraladılar.

Çocukların zihinsel gelişimine faydalı besinler

Folik asit

Hamilelikten itibaren anne adayının asla vazgeçmemesi gereken folik asit ile beslenen çocukların hem el becerileri gelişiyor hem de beyinleri. Yeterli düzeyde folik asit alan çocukların şekilleri kavrama ve şekilli oyucaklarla (renkli küpler, lego gibi) oynama becerileri, yaratıcılıkları da artıyor.

Folik asit en çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Ispanak, semiz otu, bezelye, brokoli ve kuru fasulye en çok folik asit içeren gıdalar olarak sayılabilir.

B vitamini

Amerika’da yürütülen son çalışmalarda çocukların aldığı B vitamini miktarı ile zihinsel gelişmelerinin doğru orantılı olduğu anlaşıldı. B vitamini sadece beyni değil sinir sisteminin tamamını besleyerek gelişmesini sağlıyor. Özellikle kepekli ekmek, yulaf ezmesi, esmer pirinç, ıspanak, karpuz gibi besinlerde bol miktarda B vitamini bulunur.

Omega 3 yağ asitleri

İyi huylu bir yağ türü olan omega 3 yağ asitleri deniz ürünlerinde bulunuyor ve zihinsel gelişmede yadsınamaz bir rolü var. Bu yüzden sadece çocukları değil anne adaylarının ve bebeklerini emziren annelerin de bol bol bu yağ asitlerinden alması gerekiyor.

Ton balığı, sardalya, somon gibi yağlı olarak tanıdığımız balıklar ve diğer tüm deniz ürünleri omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

Choline

Bir tür protein olarak da tanımlayabileceğimiz choline özellikle beynin hafıza merkezini olumlu yönde etkiliyor.

Özellikle yumurtada ve soya fasulyesinde bol miktarda choline bulunuyor. Çocukların kolesterol problemi olmadığı için özellikle kış aylarında günde bir yumurta yemelerinde hiç bir sakınca yoktur. Tam aksine faydası vardır.

Protein

Protein açısından zengin besinler çocukların konsantrasyonunu ve dikkatini yoğunlaştırır.

Süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, fıstık ezmesi, yumurta, kuru baklagiller ve her türlü et protein açısından zengindir. Yüksek proteinli besinlerin yanında çocuklarınıza patates gibi nişasta oranı yüksek gıdalar vererek daha kolay doymalarını sağlayabilirsiniz.

Sağlık koruyucusu besinler

A, C ve E vitaminleri çocukları dış dünyadan gelecek pek çok hasardan özellikle de hastalıklara neden olan virüs ve bakterilerden korur.

A vitamini pek çok virütik hastalığa karşı koruma sağlarken özellikle akne gibi cilt problemlerinin de çözümüne yardımcı olur.

C vitamini her türlü enfeksiyona karşı dayanıklılık sağlarken yaraların, yanıkların ve incinmelerin daha kolay iyileşmesini sağlar. Ayrıca C vitamini astıma karşı da birebirdir.

E vitamini alyuvarların oluşmasına yardımcı olur ve çocukların bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirir.

Kayısı, şeftali, kavun, havuç ve diğer tüm turuncu meyve ve sebzelerde ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda A vitamini bulunur.

Turunçgiller, kivi ve her türlü biber ise C vitamini acısından çok zengindir. Zeytin, zeytinyağı ve diğer sıvı yağlarda ise vücuda gerekli olan E vitamini bulunur.

Çinko

Çinko çocukların savunma sisteminin gelişiminin sağlanması, fiziksel olarak düzenli büyümeleri ve zihinsel yeteneklerini arıtırılması için son derece gerekli bir mineraldir.

Kabuklu deniz ürünleri, hindi eti, yulaflı gıdalar ve kaşar peynir çinko açısından hayli zengindir.

Doğal lifler

Doğal liflerin beslenme açısından değeri yeni yeni anlaşılıyor. Son çalışmalar lifli besinlerin çocukların bağışıklık sistemine çok büyük faydaları olduğunu ortaya çıkardı.

Özellikle soğan ve soğan türü diğer yumrulu besinler çok faydalıdır. Bebeklik çağından çıkmış çocuklar sarmısak da yiyebilirler. Bunların haricinde karnabahar, brokoli, lahana gibi sebzelerde bol bol doğal lif bulunur. Bu lifler ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kanser riskini de en aza indirirler.

Domates, çilek ve pembe greyfurtta da kanser riskini azaltan lifler mevcuttur.

Çocuklar için enerji verici besinler

Demir

Küçük çocuklarda demir eksikliği devamlı yorgunluk ve motivasyon eksikliği ile kendini gösterir. Özellikle büyüme çağında ve aşırı aktif yaşlardaki çocukların bol bol demir almaları gerekmektedir.

Vücut tarafından en kolay emilen demir tavuk etinde bulunur. Tavuğun derisini çıkardıktan sonra pişirmeniz daha da faydalı olacaktır. Bezelye ve kuru mercimek demir açısından hayli zengindir. İçerisinde demir bulunduran kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik çocuklara sık sık yedirilmelidir. 5 yaşını geçen çocuklara fındık, fıstık, ayçekirdeği gibi kuruyemişlerden de verebilirsiniz.

Gıdalardan alınan demirin emilmesi son derece zor olduğu için demir içeren besinlerle birlikte muhakkak bol miktarda C vitamini de almak gerekir.

Magnezyum

Özellikle delikanlılık çağına giren erkek çocuklar muhakkak bol bol magnezyum almalıdırlar. Bal kabağı, badem ve yumru sebzelerde bol miktarda magnezyum bulunur.

Çocukların fiziksel gelişimine faydalı besinler

Kalsiyum

Özellikle kemik çatısının ve kasların gelişmesi için kalsiyum almak şarttır. Çocuk yaşlarda yeterli miktarda kalsiyum alanlar ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi gibi rahatsızlıklardan da korunurlar.

Özellike süt ve süt ürünlerinde bol miktarda kalsiyum bulunur. Süt içmekten hoşlanmayan çocuklar için dondurma ve diğer sütlü tatlılar birebirdir. Üç yaşına kadar çocukların diyet sütlerden içmemeleri daha uygundur.

Elma ve armutta ise boron adı verilen ve kalsiyum kaybını önleyen bir madde vardır. Bu yüzden elma ve armut yemek çocuklar için çok sağlıklıdır.

“Süper çocuklara süper gıdalar” için bir cevap

  1. merhaba 4 yasında ve 5 aylık çocuklarım var ikiside bronşit baslangıcıolmus doktoa gittik antibiyotik tedavisi verdi fakat iyi gelmedi
    2 side hala öksürüyor [cok fazla olmasada] sizden ricam bitkisel çay olarak ne öneririsiniz ne yemeleri gerekir şimdiden tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek