Süt, çocukların kemik sağlığı için önemli

Erken çocukluk döneminde süt, yoğurt ve peynir yeme alışkanlığının kazandırılması, kemik sağlığı bakımından önemlidir. Bu nedenle, anne-babaların ‘Süt içmeden yatağa girme’ şeklindeki ısrarları yerinde bir tutumdur.

Uzayda uzun süre kalanlardan biliyoruz ki kemiklerin yerçekimi etkisiyle bile olsa gerilimden uzak kalması, erimelerine neden olmaktadır. Benzer nedenlerle elit yüzücülerin kemik yoğunlukları, elit jimnastikçilere göre düşük bulunmaktadır.

Yakın zamanda yayımlanan bir araştırmada, 8 ay süreyle günde 10 veya daha fazla sıçrama hareketi yapan çocukların kemik yoğunluklarında, normal okul aktivite programındaki çocuklara göre yüzde 1.2 oranında bir artma olduğu gösterilmiştir.

Kemik yoğunluğundaki yüzde 5 oranındaki artmanın osteoporotik kırılma riskini yüzde 40 azalttığı düşünüldüğünde, bu derecedeki kemik yoğunluğu artımının bile çok önemli olduğu üzerinde durulmaktadır.

Tahmin edileceği gibi, kemik sağlığı için kemik yapımında görevli hücrelerin egzersizle uyarılması kadar, kemiklerin sağlamlığından sorumlu minerallerin yeterli ölçüde alınması da önemlidir. Bu minerallerin başında kalsiyum gelmekte ve çocukların ergenlik öncesinde günde 600-800 mg, ergenlik döneminden başlayarak günde 1200-1500 mg kalsiyum almaları önerilmektedir.

Besinlerin arasında en önemli kalsiyum kaynağı, süt ve süt ürünleridir. Bu nedenle erken çocukluk döneminde süt, yoğurt ve peynir yeme alışkanlığının kazandırılması önemlidir.

Şişmanlık korkusuyla süt içmeyen ergenlik dönemindeki kızlara, yağ içeriği düşük sütlerin kalsiyum içeriğinin değişmediği hatırlatılmalıdır.

Birçok sebze de kalsiyum içermektedir. Kalsiyum ile zenginleştirilmiş meyve suyu ve kahvaltılık besinler de süt ve süt ürünlerini sevmeyen çocuklar için alternatiftir.

Bütün çabalara rağmen yeterli miktarda kalsiyumca zengin besin tüketmeyen çocuk ve ergenlere mineral desteği yapılması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek