Süt çocuklarında kansızlık belirtileri

Çocuklarda kronik hastalıklar ve sık geçirilen enfeksiyonların halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığına neden olduğunu belirten uzmanlar, çocuktaki iştahsızlık, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi belirtilerin kansızlık belirtisi olabileceğini ifade ediyor.

Süt çocuğunda kansızlık nasıl anlaşılır?

Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, anemiyi şöyle tarif ediyor:

“Anemi, hemoglobin konsantrasyonunun veya kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) sayısının beraber veya ayrı olarak o yaşa uygun normal değerlerin altına düşmesi sonucu oluşan bir klinik tablodur. Bu azalma sonucu, kanın oksijen taşıma kapasitesi ve dokulara giden oksijen miktarı azalır.

Kansızlık çocuklarda kendisini çok değişik biçimde gösterir. Kronik hastalıklarda alyuvarların yaşam süresi kısalmıştır ve kemik iliği yetersiz çalışmaktadır. Ayrıca, demir kullanılmasındaki bozukluk ve böbrek hastalıklarında kanda toksik maddelerin birikmesi de alyuvar yapımını baskılar.

Süt çocuklarında huzursuzluk, davranış değişiklikleri, iştahsızlık, uykusuzluk veya normalin üzerinde uyuma gibi belirtiler görülürken, daha büyük çocuklarda ve adolesanlarda; yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, çabuk yorulma ve nefes darlığı gibi yakınmalar ile ortaya çıkıyor.”

Prof. Dr. Canpolat, bu noktada bir uyarıda bulunarak şunları söylüyor:

“Anemiyle birlikte lenf bezeleri, karaciğer ve dalağın iri olması halinde, çocuk, hemolitik anemiler ve lösemi açısından mutlaka değerlendirilmelidir.”

“Süt çocuklarında kansızlık belirtileri” için bir cevap

  1. 10 aylı bebeğim var kanı 9.9 çıktı artırmak için ne yapmalıyım anne sütü alıyo 2 aydır zorla yemek yiyor lütfen yardım çok moralim bozuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek