Süt ve yumurta tüketmenin incelikleri

Süt ve yumurta tüketmenin incelikleri

Süt ve yumurta tüketirken sıklıkla yapılan bazı hataların olduğunu belirten uzmanlar, hem sütün hem de yumurtanın gerek tüketilmesinde gerekse saklanmasında dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor.

Mama veya tatlı yaparken sütün şekerle birlikte kaynatılması durumunda, sütün proteininin önemli ölçüde azaldığı belirtildi. Şekerin kaynama işlemi bittikten sonra süte ilave edilmesi öneriliyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Derneği Başkanlığı ile Kanser Hastaları Derneği tarafından hazırlanan ‘kanser ve beslenme’ konulu broşürde besinlerin sağlıklı tüketimi konusunda dikkat çekici bilgiler yer alıyor.

Her yaş grubundan insanın tükettiği sütün pişirilmesi konusunda sık yapılan bir yanlışın altı çiziliyor.

Sütün mama ya da tatlı yapılırken şeker ilave edilerek kaynatılmasının sütün içindeki proteini büyük ölçüde azalttığı belirtiliyor.

Sütün kaynadıktan sonra şeker ilave edilmesinin sütteki protein miktarının korunmasında önemli rol oynadığı vurgulanıyor.

Broşürde yumurta konusunda da ilginç bir ayrıntı göze çarpıyor. Yumurta ne kadar çok pişirilirse sindirimi de o ölçüde zorlaşıyor.

Ayrıca yumurtayı yağda pişirmekte yine protein değerini azaltıyor. Bunun yerine yumurtanın haşlanarak yenmesi tavsiye ediliyor.

Yumurtanın bozulmadan saklanması için de buzdolabında yıkanmadan muhafaza edilmesi, pişirilmeden önce yıkanması ve 3 haftada tüketilmesi öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek